EBOR powstał w 1991 r. w celu wspierania na drodze inwestycji rozwoju gospodarki rynkowej w krajach postkomunistycznych oraz umacniania w nich demokracji. W ostatnich latach instytucja, której siedziba mieści się w Londynie, rozszerzyła działalność na Turcję oraz kilka rozwijających się państw z basenu Morza Śródziemnego.
Cypr był jednym z państw-założycieli EBOR i dotąd był jedynie udziałowcem tej instytucji. W związku z kryzysem bankowym z ostatnich lat, zwrócił się do banku o pomoc w reformowaniu gospodarki. W ub.r. Cypr otrzymał 10 mld euro pomocy od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, godząc się w zamian na restrukturyzację największych banków. EBOR w czwartkowym komunikacie podał, że będzie starał się wspierać ten proces.
Rada gubernatorów EBOR, reprezentująca 66 udziałowców banku (są nimi państwa z całego świata oraz UE) uzgodniła, że Cypr będzie odbiorcą finansowania tylko tymczasowo. Po 2020 r. instytucja nie będzie się, zgodnie z przyjętymi założeniami, angażowała na wyspie w nowe projekty inwestycyjne.
Na dorocznym zgromadzeniu gubernatorów EBOR, które w tym roku odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie, zapadła również decyzja o dołączenia do grona udziałowców Libii. To otwiera drogę do inwestycji EBOR-u w północnoafrykańskim kraju, który w 2011 r. zerwał z autorytarnymi rządami Muammara Kaddafiego. Decyzję w tej sprawie bank podejmie po przeanalizowaniu środowiska politycznego i ekonomicznego w Libii.
Choć EBOR sukcesywnie rozszerza obszar działania, nie wycofuje się z Europy Środkowo-Wschodniej. Dotychczas tylko Czechy, z końcem 2007 r., zdecydowały, że proces ich transformacji gospodarczej dobiegł końca i nie potrzebują już wsparcia londyńskiej instytucji.