Aktualizacja: 01.02.2015 14:19 Publikacja: 01.02.2015 14:19
Polacy i Węgrzy nie są jedynymi w Europie Środkowej, którzy zaryzykowali wzięcie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.
Foto: Bloomberg
Wielu z nich skusiło się na tanie pożyczki w walucie szwajcarskiej, ponieważ codziennie przejeżdżali przez granicę by pracować w tym kraju. Do brania kredytów w walucie, w której zarabiali zachęcani byli na początku lat 90. również przez swoich pracodawców.
W efekcie co piąta austriacka rodzina wzięła kredyt w walucie szwajcarskiej. Teraz 150 tys. rodzin winnych jest 29,5 mld franków, które pożyczyli na kupno domów i mieszkań, 4 proc. tej kwoty powinno być spłacone w ciągu tego roku. Ich sytuacja jest tym gorsza, że najczęściej razem z kredytami kupowali polisy ubezpieczeniowe, a inwestycje z nimi związane nie rokują najlepiej i polisa bywa warta mniej, niż wpłacone na nią pieniądze. Tymczasem inwestycje w polisy miały gwarantować kredytobiorcom pokaźne sumy po spłaceniu kredytów. Tyle że Austriacy, w odróżnieniu od polskich „frankowiczów", są zamożniejsi i nikt nie mówi w tym kraju, że powinno im pomóc państwo.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Koniec pewnej epoki. W sobotę na corocznym spotkaniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway dotychczasowy prezes i głó...
Kontrolowany przez Warrena Buffetta wehikuł finansowy Berkshire Hathaway Inc. opublikował w sobotę wyniki za pie...
26 proc. ocenia ją pozytywnie, a 28 proc. negatywnie. Tylko co piąty deklaruje, że w ostatnich trzech miesiącach...
Norweski narodowy fundusz emerytalny Statens pensjonsfond, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na g...
Fundusze zdefiniowanej daty PPK w miarę swoich możliwości stabilizowały sytuację na warszawskim rynku, w czasie...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas