Reklama
Rozwiń

Warszawa w ogonie świata finansów

W najnowszej edycji rankingu globalnych centrów finansowych, publikowanego przez brytyjską spółkę Z/Yen Group, Warszawa znalazła się na 64 miejscu na 82 sklasyfikowane miasta. Względem poprzedniej, wrześniowej edycji awansowała o cztery pozycje.

Publikacja: 23.03.2015 11:26

Warszawa w ogonie świata finansów

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Ten awans nie odzwierciedla jednak poprawy statusu Warszawy w świecie finansów, ale pogorszenie pozycji kilku innych miast. Polska stolica uzyskała bowiem w rankingu Global Financial Centers Index (GFCI) 606 pkt, o sześć mniej, niż poprzednio.

Zesatwienie Z/Yen powstaje w oparciu o ponad 100 wskaźników – mierzą one jakość otoczenia biznesowego, jakość infrastruktury, poziom rozwoju sektora finansowego, zasób kapitału ludzkiego oraz reputację miasta – oraz sondaż wśród finansistów. Opinie na temat miast mogą pochodzić tylko od „outsiderów", czyli respondentów pracujących w innych centrach niż to przez nich oceniane.

W pierwszej edycji rankingu Z/Yen Warszawa była 40, ale wówczas sklasyfikowanych było tylko 46 miast. Najwyższą pozycją, jaką zajęła przy zbliżonej do obecnej liczbie konkurentów, była 60. rok temu.

Warszawa w zestawieniu globalnych centrów finansowych plasuje się daleko za Wiedniem (35. pozycja, w porównaniu do 30. w poprzedniej edycji GFCI), a także za Stambułem (46.) oraz nieco za Pragą (60.). Jeszcze rok temu stolica Czech była w zestawieniu za Warszawą. Dalej niż Warszawa znalazł się natomiast Budapeszt (76.) oraz – po raz pierwszy – włoskie centra finansowe, Mediolan (70.) i Rzym (72). Oceny dwóch ostatnich miast mocno spadły, ale autorzy raportu nie tłumaczą dlaczego tak się stało. Wskazują natomiast, że na wizerunek centrów finansowych z Europy Środkowo-Wschodniej wpłynąć mogły negatywnie wydarzenia na Ukrainie.

Liderem rankingu jest Nowy Jork, przed Londynem, Hongkongiem i Singapurem. Względem poprzedniej edycji GFCI, w czołówce nie doszło do żadnych przetasowań. Zmiany widać dopiero od piątego miejsca, które tym razem przypadło Tokio.

Metodologia tworzenia rankingu rodzi pewne problemy. Oceny (i lokaty) mniej rozpoznawalnych centrów finansowych, które siłą rzeczy zbierają mniej opinii, mocno się zmieniają. Ocena Warszawy opiera się na recenzjach 180 finansistów (zbierane są przez 24 miesiące poprzedzające publikację rankingu, ale nowsze mają większą wagę). Przy tym rozbieżność tych opinii jest wyjątkowo duża.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora