Reklama
Rozwiń

Prąd dzieli

Przyłączenie bałtyckich republik i ewentualnie Ukrainy do systemu energetycznego Unii, będzie kosztowało Rosję 8-10 mld euro.

Publikacja: 06.06.2015 11:45

Prąd dzieli

Foto: Bloomberg

Podał to Władimir Putin w wywiadzie dla włoskiego „Il Corriere della Sera".

- Kraje bałtyckie przyłączyły się do Unii i dobrze. Ale teraz nam mówią, że te kraje które były w systemie energetycznym ZSRR a później Rosji, muszą przejść na system Unii Europejskiej. A my pytamy? Czy są teraz jakieś problemy z zaopatrzeniem w prąd? Nie nie ma. Dlaczego więc trzeba to robić? - cytuje Putina agencja Prime.

Sprawa staje się dla Rosji rzeczywiście trudna, bowiem odłączenie Litwy, Estonii i Łotwy od rosyjskich sieci energetycznych, zmusza Moskwę do inwestycji w infrastrukturę w swoich zachodnich regionach, dotąd korzystających w prądu z bałtyckich republik. Najgorzej może być graniczącym z Polską Kaliningradzie.

- Będziemy musieli zbudować dodatkowe trasy przesyłowe, aby tam dostarczyć prąd Będzie to kosztować ok. 2-2,5 mld euro - dodał Putin.

Kreml bierze też pod uwagę możliwość pójścia Ukrainy tą drogą. Wtedy koszty budowy własnej sieci przesyłowej na terenach dotąd zaopatrywanych przez Ukrainę wzrosną do 10 mld euro.

- I po co to robić, jeżeli chcemy budować jeden obszar gospodarczy od Lizbony do Władywostoku. A Partnerstwo Wschodnie Unii ma na celu albo integrację postsowieckich republik w jeden obszar z Europą, albo odcięcie tych krajów od wszelkich związków z Rosją, zrobić nową granicę włączając po swojej stronie też Ukrainę i Mołdawię - pytał rosyjski prezydent.

Jego zdaniem odnosi się teraz wrażenie, że Europa (tym określeniem w Rosji nazywa się Unię), buduje swoje relacje z Rosją, mając na uwadze wyłącznie swoje korzyści.

- Mamy tu i znany Trzeci Pakiet Energetyczny i niewpuszczanie rosyjskich technologii i towarów z energetyki atomowej na teren Unii, pomimo istniejących umów. Mamy tu niechęć do uznania naszych działań za zgodne z prawem i niechęć do współpracy choćby ze Związkiem Celnym. Bo jak Europa się integruje, to jest w porządku, a jak Rosja i byłe republiki, to nas się posądza o tworzenie jakiegoś imperium - żalił się Putin.

Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Finanse
Holistyczne spojrzenie na inwestora