Widzowie lubią układanki

Skończyły się czasy popularności brazylijskich telenowel. Publiczność jest bardziej wymagająca, a stacje telewizyjne proponują jej dobre zagraniczne seriale, sprawdzone za granicą i obsypane nagrodami.

Publikacja: 31.01.2008 11:15

Inwestycja się opłaca, widz złapany na haczyk regularnie zasiada przed telewizorem, zwłaszcza gdy opowieść przypomina misterną układankę.

Hitem okazał się „Skazany na śmierć” — wciągająca historia dwóch braci próbujących wydostać się z więzienia Fox River. Chcąc udowodnić swoją niewinność, muszą przechytrzyć strażników, stawić czoła amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości i mafii. Z pozoru przypadkowe wydarzenia okazują się kolejnymi etapami planu ucieczki. Zaskakują bohaterów i widzów.

Wierną publiczność mają „Zagubieni” (Złoty Glob 2006 roku dla najlepszego dramatycznego serialu telewizyjnego). Tu o przetrwanie na tajemniczej wyspie walczą rozbitkowie ocaleli z katastrofy samolotu. Akcję przeplatają retrospekcje, ale także wizje wydarzeń, które dopiero nadejdą.

Aura tajemnicy i niedopowiedzeń dobrze sprawdza się na małym ekranie. Trzecie i czwarte miejsce w naszym rankingu zajęły opowieści science fiction. W „Zagubionym pokoju” dzięki niezwykłemu kluczowi bohater może się znaleźć, gdzie tylko zechce. W „Kyle XY” śledzimy losy nastolatka pozbawionego pępka i wspomnień z dzieciństwa. Dla bardziej konserwatywnej widowni sprawdzony przepis to historie sensacyjne: „Kryminalne zagadki Miami”, „Raport specjalny”, „Krok od domu”.

W pierwszej dziesiątce nie mogło zabraknąć „Mody na sukces”, uznawanej za najpopularniejszy serial na świecie. Historia rodziny Forresterów zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych w 1987 roku i wciąż kręcone są nowe odcinki. W Polsce do tej pory wyemitowano ich 3689.

W natłoku amerykańskich produkcji honoru Europy broni „Wojna i pokój” — czteroodcinkowa ekranizacja powieści Lwa Tołstoja. Gdyby strajk hollywoodzkich scenarzystów potrwał dłużej, fani zagranicznych seriali nie mieliby czego oglądać.

Film
Cannes’25: Tom Cruise walczy z demonem sztucznej inteligencji i Rosjanami
Film
Festiwal w Cannes oficjalnie otwarty. Nagroda za całokształt twórczości dla Roberta De Niro
Film
Cannes 2025: Trump kontra europejskie kino
Film
„Zamach na papieża". Jest zwiastun filmu Bogusława Lindy i Władysława Pasikowskiego
Film
Nieznana biografia autora „Zezowatego szczęścia". Zapomniany mistrz polskiego kina