Wspólna włosko-francusko-polska produkcja, opowiada o dochodzeniu w sprawie zbrodni w Srebrenicy.
Giacomo Battiato znany jest w Polsce jako autor dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II. Jego film „Rezolucja 819" o śledztwie w sprawie zamordowania 8 tysięcy Muzułmanów w lipcu 1995 roku w Bośni wstrząsnął festiwalową publicznością niespotykanym, przerażającym realizmem. Włoska prasa pisała obszernie po rzymskiej projekcji, że reżyser nie oszczędza widza, pokazując dramat cywilów, rozstrzelanych z rozkazu przywódców bośniackich Serbów.
— Battiato przygotowując się przed laty do realizacji opowieści o Janie Pawle II bardzo zainteresował się historią Polski — powiedział „Rz” Piotr Adamczyk. — Był niezwykle poruszony zbrodnią w Katyniu. Myślał o zrobieniu na ten temat międzynarodowej produkcji.
Zrezygnował z tych zamierzeń, gdy dowiedział się o planach Andrzeja Wajdy. Niektóre wątki masakry wplótł w opowieść „Rezolucja 819”. O samym Katyniu zaś opowiada jedna z głównych bohaterek filmu patolog sądowa, grana przez Karolinę Gruszkę.
Bohaterem filmu jest francuski policjant (w tej roli Benoit Magimel), który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni z ramienia trybunału ONZ w Hadze. Polskimi koproducentami „Rezolucji 819" są Piotr Adamczyk, odtwórca roli Jana Pawła II w dwóch filmach Battiato oraz Dariusz Miłek. Muzykę do filmu skomponował Ennio Morricone.