– Mało kto wie, że równolegle do braci Lumiere nad stworzeniem kamery pracował Kazimierz Prószyński, warszawiak – mówi Hanna Radziejowska z powstającego na Powiślu CNK i zaprasza do udziału w pierwszym wydarzeniu zapowiadającym planowane na wrzesień otwarcie instytucji. Będzie ono poświęcone właśnie historii urządzenia do rejestrowania i wyświetlania ruchomych obrazów.
– Myślimy o nowoczesności, ale jednocześnie sięgamy do tradycji XIX wieku – okresu, który przez wynalazki zrewolucjonizował nasz świat – mówi Radziejowska.
W sobotę na skwerze, tuż przy budowie, staną kontenery, w których prezentowane będą pierwsze kamery wynalezione ponad 100 lat temu przez Prószyńskiego. Jedna przyjedzie z łódzkiego Muzeum Kinematografii, druga z magazynów Muzeum Techniki.
– To pierwsza okazja, by zobaczyć je z bliska i odkryć historię warszawskiego wynalazcy, który nie zdążył przed braćmi Lumiere opatentować swoich prac – podkreśla Radziejowska.
Spotkanie na skwerze to też okazja do podzielenia się... swoimi marzeniami o nowoczesności. Taką możliwość gościom da autor nominowanego do Oscara “Królika po berlińsku” Bartek Konopka. Reżyser z pomocą innych dokumentalistów będzie nagrywać wyobrażenia warszawiaków o przyszłości.