W świętym ogniu rewolucji” Mashy Novikovej (poniedziałek, godz. 18.05) opowiada o udziale ugrupowania Inna Rosja w wyborach do Dumy. Garri Kasparow, lider rosyjskiej opozycji, przestał być już ulubieńcem władzy, która mogła się chwalić jego szachowym mistrzostwem. Dziś Kasparow ma kłopoty, by otrzymać paszport i dotrzeć tam, gdzie zaplanował. Młodzieżówka popierająca Putina sabotuje imprezy z udziałem Innej Rosji i przy każdej okazji oskarża Kasparowa o działanie na rzecz amerykańskiego wywiadu.
Bohaterami wstrząsającego filmu „W czterech ścianach” Alexandry Westmeier (wtorek, godz. 18.00) są młodociani osadzeni w uralskim więzieniu. Ich los jest raczej przesądzony. Odbywają kary długoletniego więzienia za zabójstwa i rozboje. Przestępcza droga to zwykle efekt braku bliskich i uwagi otoczenia. Kiedy opuszczają zakład karny, najczęściej nie mają dokąd powrócić. Nikt na nich nie czeka.
„Anna, siedem lat na froncie” (środa, godz. 18.00) to dokument o testamencie pozostawionym przez znaną rosyjską dziennikarkę, obrończynię praw człowieka. Była symbolem bezkompromisowej walki o demokrację. Przez ostatnich siedem lat życia pracowała w opozycyjnej „Nowej Gazietie”, regularnie publikując w niej materiały o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, a także masakrze w Biesłanie. – Ryzyko jest wpisane w uprawianie mojego zawodu – mówiła. – Myślę, że dziennikarz powinien rozumieć, co się może zdarzyć, ale nie może płakać. Najważniejsze pytanie brzmi: co się zmieni po opublikowaniu artykułów, czy zmieni się na lepsze?
Politkowska została zastrzelona 7 października 2006 roku przed wejściem na klatkę schodową swojego domu, zabójca do dziś nie został zidentyfikowany. Poszlaki wskazują na płatnego mordercę, bo Politkowska była niewygodna dla władzy, otwarcie ją krytykując.
„BAM: Kolej przez tajgę” (czwartek, godz. 18.00) opisuje powstawanie słynnej transsyberyjskiej trasy kolejowej liczącej 3,5 tysiąca kilometrów. Budowali ją przez wiele lat młodzi komuniści, którzy w 1974 roku odpowiedzieli na apel ówczesnego przywódcy ZSRR – Leonida Breżniewa. Film jest nie tylko dokumentacją budowy BAM, ale i opowieścią o ludziach, którzy całe życie poświęcili realizacji tego przedsięwzięcia.