Festiwal Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie organizowany jest co roku w grudniu w Warszawie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy. Od 2003 roku w kilkudziesięciu miastach w Polsce, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi odbywa się jego objazdowa edycja. W tym roku w jej ramach zostanie zaprezentowanych ponad 20 filmów dokumentalnych z całego świata.
Podjęte zostaną takie tematy jak tożsamość seksualna i płciowa, prawa osób nieheteronormatywnych (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych, transseksualnych i interseksualnych itd.) w Polsce i na świecie oraz edukacja dla równości i antydyskryminacyjna w polskich szkołach („365 bez 377", „Jestem dziewczynką", „Ratunku! Mamy geja w klasie").
Okazją do dyskusji z udziałem młodych działaczy i działeczek społecznych z Białorusi mieszkających w Polsce będzie "Białoruski sen". Sytuację na Ukrainie pokaże „Portret rodzinny w czerni i bieli", a w Federacji Rosyjskiej - „Czeczenia – kto zabił Nataszę?".
Podobnie jak w ubiegłym roku problemem poruszanym w kilku filmach jest kondycja wymiarów (nie)sprawiedliwości – wyświetlone zostaną obrazy obnażające słabości systemów sądowych - ich skorumpowanie, niewydolność, funkcjonowanie które zaprzecza poczuciu i idei sprawiedliwości („Pułapka Guantanamo", „Nie chcecie prawdy: cztery dni w Guantanamo"); odbędzie się również dyskusja na temat domniemanych więzień CIA w Polsce.
Nie zabraknie filmów i dyskusji odnoszących się do procesu nazywanego „Arabską wiosną" kryzysowych sytuacji w Syrii ("Syria – konika represji") i Palestynie („Hebron jest nasz!"). Zobaczymy także filmy „Lot specjalny" i „Zamek", pokazujące konsekwencje polityki migracyjnej w strefie Schengen czyli także w Polsce i porozmawiamy na temat sytuacji uchodźców w Polsce i koniecznych zmian w prawie i w praktyce stosowania prawa.