We współczesnym kinie coraz więcej rzemieślników, coraz mniej artystów. Dlatego warto hołubić twórców, którzy mają własny charakter pisma. Takich jak Lech Majewski – pisarz, poeta, malarz i reżyser.
Majewski (rocznik 1953) urodził się w Katowicach, studiował w ASP w Warszawie, potem w łódzkiej Filmówce. W fabule zadebiutował w 1980 r. „Rycerzem" i wyjechał z kraju. Mieszkał w USA, potem przeniósł się do Wenecji. Ale też coraz częściej zaczął wracać do Polski.
W zestawie przygotowanym przez Galapagos znalazło się 11 jego dzieł z różnych okresów. Warto prześledzić drogę, jaką Majewski odbył. „Rycerz" to pełna mistycyzmu opowieść o średniowiecznym wojowniku, który wyrusza w niebezpieczną wyprawę w poszukiwaniu „złotostrunnej harfy" mogącej zmienić los królestwa. Ten film stawia niepokojące pytanie, czy wartości trzeba szukać w świecie zewnętrznym czy w sobie.
W Stanach Lech Majewski zrealizował „Lot świerkowej gęsi" na podstawie własnej powieści „Kasztanaja" przeniesionej w realia Ameryki. Potem powstał zaś „Więzień z Rio", historia Ronalda Biggsa, uczestnika „napadu stulecia". Skazany na 30 lat więzienia uciekł do Brazylii.
Zestaw przypomina też obrazy eksperymentalne, nieszablonowe, jak opera „Pokój saren" napisana przez Majewskiego z Józefem Skrzekiem czy złożoną z wideoartów, hipnotyczną medytację „Szklane usta".