Dwa polskie tytuły wśród najlepszych filmów XXI wieku BBC

Na liście BBC znalazły się „Ida” i „Pianista”. A co w pierwszej dziesiątce?

Publikacja: 20.12.2024 11:32

Kadr z filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego

Kadr z filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego

Foto: SOLOPAN

BBC co rok przygotowuje listy filmowych hitów. Tym razem stacja pokusiła się o ranking najlepszych filmów XXI wieku. Głosowało 177 osób – krytycy „z wszystkich kontynentów poza Antarktydą”, w tym autorzy pisujący do gazet, czasopism i portali internetowych, a także pracownicy akademiccy i dyrektorzy artystyczni festiwali filmowych z całego świata.

„Ida” i „Pianista” wśród najlepszych filmów XXI wieku

W wybranej przez nich setce znalazły się dwie polskie produkcje. Pierwszą jest „Ida” Pawła Pawlikowskiego – tytuł, który został uhonorowany w 2015 roku pięcioma Europejskimi Nagrodami Filmowymi i jako jedyny w historii naszej kinematografii zdobył Oscara w kategorii filmu zagranicznego (wówczas „nieangielskojęzycznego”). Na liście BBC ta skromna, wyciszona opowieść o Polsce lat 60., stalinizmie, trudnych relacjach polsko-żydowskich, ale też szukaniu własnej tożsamości, wierze, dojrzewaniu, znalazła się na 55 miejscu.

Czytaj więcej

Kino w 2024: Trudny rok dla filmowców

Z kolei na 90. pozycję trafił „Pianista” Romana Polańskiego. Wojenna historia Władysława Szpilmana w 2003 roku zdobyła trzy Oscary – za reżyserię Polańskiego, adaptowany scenariusz Ronalda Harwooda i rolę pierwszoplanową Adriena Brody’ego. Polański opowiedział historię zamożnej żydowskiej rodziny, która podczas II wojny światowej przeżywa koszmar upokorzenia i degradacji, ale też o chęci przetrwania, o ukrywaniu się, walce o życie. „Pianista” zajął na liście BBC 90. miejsce.

Najlepsze filmy XXI wieku według BBC

A co znalazło się w pierwszej dziesiątce? Zwycięzca jest dość zaskakujący. To „Mulholland Drive” Davida Lyncha. Dalej uplasowały się „In the Mood for Love” Wonga Kar-waia (2000), „Aż poleje się krew” Paula Thomasa Andersona (2007), „Spirited Away: W krainie bogów” Hayao Miyazakiego (2001), „Boyhood” Richarda Linklatera (2014), „Zakochany bez pamięci” Michela Gondry’ego (2004), „Drzewo życia” Terrence’a Malicka (2011), „Yi Yi: A One and a Two” Edwarda Yanga (2000) „Rozstanie” Asghara Farhadiego (2011), „To nie jest kraj dla starych ludzi” Joela i Ethana Coenów (2007). 

Co ciekawe, wśród 100 najlepszych (zdaniem ekspertów pytanych przez BBC) filmów nie znalazł się ani jeden z największych przebojów kasowych tego czasu.

Film
Polskie kino czeka na nowe władze PISF-u
Film
Waters, Gilmour i Pink Floyd znowu razem
Materiał Partnera
Warszawa stanie się stolicą ponadczasowego kina
Film
Mia Wasikowska odbierze nagrodę „Pod prąd” na Gali Otwarcia Mastercard OFF CAMERA 2025
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Film
Polscy filmowcy czekają na szefa swojego instytutu