Zmarła Barbara Horawianka, Aleksandra z „Kochanków z Marony”

W wieku 94 lat zmarła Barbara Horawianka, ceniona i popularna aktorka teatralna, filmowa i radiowa, mistrzyni słowa. W teatrze była wierna Kazimierzowi Dejmkowi, w życiu prywatnym aktorowi Mieczysławowi Voitowi, którego była największą miłością.

Publikacja: 21.09.2024 17:57

Barbara Horawianka

Barbara Horawianka

Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Choć w maju ukończyła 94 lata jeszcze przed pandemią można ją było oglądać w Teatrze Polonia Krystyny Jandy w „Chłopcach” Stanisława Grochowiaka. Grała siostrę przełożoną.

Horawianka spotyka Łomnickiego

Od dzieciństwa marzyła, by zostać aktorką. Pierwsze publiczne występy odbyła jako pięciolatka w 1935 r. na deskach katowickiego Teatru im. Wyspiańskiego. W gimnazjum uczęszczała do międzyszkolnego kółka teatralnego. Wtedy zagrała w „Fircyku w zalotach", którego reżyserował Tadeusz Łomnicki oraz Infantkę w „Cydzie".

Zamiast do szkoły aktorskiej zdecydowała się jednak na Liceum Handlowe, by - jak mówiła – „zdobyć fach i zarabiać na życie". Po pewnym czasie swojej szansy postanowiła szukać jednak w krakowskim Teatrze Rapsodycznym, prowadzonym przez Mieczysława Kotlarczyka, znanym m. in z udziału Karola Wojtyły. Tam w 1951 roku zagrała w spektaklu „Aktorzy w Elzynorze” wg Szekspira.

Potem był krakowski Teatr Poezji i szekspirowska Tytania w „Śnie nocy letniej”.

Czytaj więcej

Polskie Kino Młodego Widza, startuje konkurs SFP dla dzieci i młodzieży

W pierwszej powojennej inscenizacji „Hamleta” po „odwilży” zagrała Ofelię (Hamletem był Leszek Herdegen). Inscenizacja zrobiła wrażenie na Kazimierzu Dejmku, który zaprosił ją do łódzkiego Teatru Nowego. Z Dejmkiem współpracowała potem wielokrotnie w Teatrze Narodowym i Polskim w Warszawie.

Sprawdzała się doskonale w polskiej klasyce. Była m.in. Podstoliną w „Zemście”. Z mężem Mieczysławem Voitem przez lata była gwiazdą Teatru Dramatycznego.

Horowianka w filmie

W kinie po serii ról drugoplanowych w „Godzinie nadziei”, „Zagubionych uczuciach” „Pociągu”, „Krzyżakach”, czy „Pasażerce” zagrała znakomitą i przejmującą postać Aleksandry, walczącej o uczucie do kochanego mężczyzny w ekranizacji opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Kochankowie z Marony”.

Dużą popularność przyniosły jej seriale „Stawka większa niż życie”, „Daleko od szosy”, „Modrzejewska”, „W labiryncie", „Plebania".

Wystąpiła też w głównej roli w ekranizacji „Emancypantek” Prusa, czyli w „Pensji pani Latter”.

Jej surowe rysy predestynowały ją do ról kobiet silnych, czasem bezwzględnych, choć jak wspominają koledzy prywatnie była „ciepła, życzliwa ludziom i miała wielkie poczucie humoru”.

Przez lata współpracowała z Teatrem Polskiego Radia, w którym pojawiła się w ponad 70 słuchowiskach.

Film
Gwiazda o polskich korzeniach na wyspie Bergmana i program Anji Rubik
Film
Arkadiusz Jakubik: Zagram Jacka Kuronia. To będzie opowieść o wielkiej miłości
Film
Leszek Kopeć nie żyje. Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej miał 73 lata
Film
Powstaje nowy Bond. Znamy aktorów typowanych na agenta 007
Film
Mają być dwie nowe „Lalki”. Netflix miał pomysł przed TVP