Nowe przestrzenie

Minister kultury powiedział, że niedługo zostanie ogłoszony konkurs o tematyce historycznej na produkcję filmową. W gronie osób przygotowujących to zdarzenie jest m. in. Jacek Bromski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, scenarzysta Jarosław Sokół oraz Maciej Pawlicki.

Jednocześnie w 2018 roku ma być na terenie warszawskiej Cytadeli otwarte Muzeum Historii Polski, a także przeniesione tam Muzeum Wojska Polskiego. W związku tym, Muzeum Narodowego zyska nowe przestrzenie w centrum Warszawy.

Audyt

Minister Gliński potwierdził, że zamierza w tym roku podnieść 5 procent płace pracowników kultury. Zapytany, czy planuje zmiany na stanowiskach dyrektorów powiedział, że obecnie ma żadnych „rewelacji", nie planuje też żadnych rewolucji, choć przyznał, że trwa audyt.

Potwierdził jednocześnie, że zamierza wpisać na listę narodowych instytucji zespoły Mazowsze i Śląsk. Są też prowadzone rozmowy o wpisaniu na nią nowych teatrów.

Słabe uczestnictwo

Minister alarmował, że wskaźniki uczestnictwa w kulturze w Polsce są na niskim poziomie, co jest niepokojące. "Naturalne zadanie do wykonania to podnieść te wskaźniki, zwiększyć uczestnictwo polskiego społeczeństwa w kulturze" - mówił.

Inny z priorytetów związany jest z kulturą popularną, masową, tym, "żeby ona znalazła w sobie także miejsce dla wartości wyższego rzędu". Gliński zaznaczył, że "nie ma sensu walczyć kulturą popularną, trzeba ją oswajać przez lepszą jakość".

A już w czwartek minister Gliński zamierza się spotkać z władzami publicznej telewizji i radia. Powiedział, że nie ma obecnie gotowego rozwiązania kwestii abonamentu. Rozważane jest pobieranie go przy okazji opłat za elektryczność bądź wypełniania PiT-u.

Zobacz także:

Tarantino powraca z westernem