13 nominacji do brytyjskich nagród BAFTA dla „Oppenheimera”

Polska koprodukcja „Strefa interesów” Jonathana Glazera z dziewięcioma nominacjami, m.in. dla Łukasza Żala za zdjęcia oraz Joanny Marii Kuś i Katarzyny Sikory za scenografię.

Publikacja: 18.01.2024 19:36

Christopher Nolan, reżyser „Oppenheimera”

Christopher Nolan, reżyser „Oppenheimera”

Foto: EMMA MCINTYRE / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / GETTY IMAGES VIA AFP

To nie jest zaskoczenie. Z „wielkiej dwójki” ostatniego sezonu czyli Barbeheimera w kinach większy sukces odniosła „Barbie” Grety Gerwig zarabiając na całym świecie blisko 1,5 mld dolarów. Teraz, w sezonie nagród” zdecydowanym triumfatorem jest jednak „Oppenheimer”. Film Christophera Nolana, który niedawno zdobył 5 Złotych Globów, przewodzi też na liście nominacji do brytyjskich nagród BAFTA. Będzie walczyl o statuetki aż w 13 kategoriach m.in. najlepszy filmu roku, za reżyserię, za rolę główną Cilliana Murphy’ego i role drugoplanowe Roberta Downeya Jr oraz Emily Blunt. 

Tuż za nim znalazły się „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa wyróżnione w 11 kategoriach m.in. najlepszy film, scenariusz adaptowany i najlepsza aktorka (Emma Stone).

Czytaj więcej

„Biedne istoty” łączą sprawność kina amerykańskiego z wyrafinowaniem europejskim

Po dziewięć nominacji dostały dwa tytuły: „Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese oraz „Strefa interesów" Jonathana Glazera. Ten drugi film to opowieść o banalności zła – o rodzinie komendanta Auschwitz  Rudolfa Hössa, która buduje swój domowy raj w cieniu obozu.  Film jest koprodukcją brytyjsko-amerykańsko-polską, w której uczestniczyła znakomita producentka filmów Pawła Pawlikowskiego – Ewa Puszczyńska. Nominację do BAFTA za zdjęcia dostał operator Łukasz Żal. Wśród nominowanych za scenografię są obok Chrisa Oddy’ego - Joanna Maria Kuś oraz Katarzyna Sikora. 

„Barbie” największym przegranym nagród BAFTA i Oscarów?

Po siedem nominacji mają filmy „Anatomia upadku", „Maestro” i „Przesilenie zimowe”. Wielka międzynarodowa kariera francuskiej „Anatomii upadku” Justine Triet zaczęła się w maju, gdy została ona nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Ostatnio ten porywający dramat sądowy o tym, jak trudne bywa zarówno życie rodzinne jak i dochodzenie do prawdy zdobył dwa Złote Globy. Do nagród BAFTA jest nominowany m.in. w kategoriach: najlepszy film, reżyseria (dla Justine Triet), scenariusz i aktorka roku (Sandra Hüller).

„Barbie” dostała 5 nominacji, ale szanse, że zamienią się one w statuetki, jest niewielka. Wydaje się również, że film Grety Gerwig będzie wielkim przegranym Oscarowym. Ale ta różowa bajka ożywiająca jedną z najsłynniejszych lalek świata swój wielki sukcesy odniosła już w kinach.

Czytaj więcej

Po roku Barbie możliwa stagnacja w kinach

Za najlepsze filmy nieangielskojęzyczne członkowie Brytyjskiej Akademii Filmowej uznali „20 dni w Mariupolu” (nominowane też w kategorii dokumentu”, „Anatomię upadku”, „Poprzednie życie”, „Strefę interesów” oraz „Society of the Snow”. 

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na gali 18 lutego 2024 r. 

Film
17. Mastercard OFF CAMERA: Nominacje – Najlepsza Aktorka, Aktor i Mastercard Rising Star
Film
Zbrojmistrzyni w filmie "Rust" skazana na 18 miesięcy więzienia
Film
„Perfect Days” i "Anselm" w kinach. Wim Wenders uczy nas spokoju
Film
Zmarła Eleanor Coppola, reżyserka i żona reżysera
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024