Po dwóch udanych produkcjach „Ojciec i Pasterz” - o Prymasie Kardynale Stefanie Wyszyńskim oraz „Widzieć w ciemności” - o Matce Elżbiecie Róży Czackiej, zespół firmy Aurel zmierzył się z tematem męczeństwa, gwałtów i zbrodni oraz postanowił poszukać odpowiedzi na ważne pytania jakie stawia sobie większość z nas.

Twórcom filmu udało się nie tylko opowiedzieć historię męczeństwa sióstr w sposób interesujący ale postawić  też ważne i fundamentalne pytania:  za co warto umierać? Czy światu potrzebni są męczennicy?  Czym jest i skąd się bierze zło? Kto może zostać świętym?

Początkowo miał to być film o męczeństwie sióstr Elżbietanek, które zginęły z rąk żołnierzy sowieckich w 1945 roku. Wojna w Ukrainie dopisała historii współczesny sens. - Film trafił w swój czas. Dramat gwałconych sióstr często nawet przez 30 żołnierzy wbija w krzesło – mówi Piotr Górski, scenarzysta, podkreślając, że ekipa wyruszyła na zdjęcia do Wrocławia 24 lutego w dniu wybuchu wojny w Ukrainie.

Dramatyczne zdjęcia z Ukrainy dodają dokumentowi współczesnego wymiaru. Mamy wrażenia jakby czas się zatrzymał. Ale autorzy pokazują też współczesność Elżbietanek: jadłodajnie dla ubogich, dom pomocy w którym goszczone są ukraińskie matki z dziećmi.

- Chcemy wierzyć, że to męczeństwo czemuś służy, a chrześcijaństwo ze swoim stosunkiem do cierpienia wyróżnia się na tle innych religii - nadaje mi sens - opowiada w filmie Krzysztof Zanussi.

Zabiegiem pozwalającym uciec od dosłowności i patetyczności jest wykorzystanie w filmie scen rysowania piaskiem obrazów, które stworzyła jedna z najlepszych artystek w tej dziedzinie Tetiana Galitsyna z Teatru Piasku. Znaczące jest to, że piasek którego użyła pochodzi z okolicy Doniecka.

O męczeństwie Elżbietanek w filmie opowiadają m.in. siostra przełożona zgromadzenia Manuela Werbińska, prof. Zdzisław Józef Kijas, autor książki „Dziesięć panien mądrych” (relator procesu beatyfikacyjnego), historyk Dariusz Kaliński (autor książki „Czerwona zaraza”) i ksiądz prof. Józef Pater – historyk. Reżyseria Bartosz Kowalski.

Film kończy się ważnym i przejmującym cytatem z Księdza Józefa Tischnera: „Do prawdy dochodzi się rozmaitymi drogami. Przyznajmy, że są takie prawdy, do których dochodzi się również poprzez męczeństwo. Jedną z takich prawd jest prawda, że cierpiąc, cierpimy z Chrystusem. Nie żyjemy i nie umieramy dla siebie. Czy żyjemy, czy umieramy, należymy do Boga. Dzięki temu odkryciu możemy mieć udział w Boskiej godności cierpienia. Niemniej nie cierpienie jest tutaj ważne. Nie ono dźwiga. Wręcz przeciwnie, cierpienie zawsze niszczy. Tym, co dźwiga, podnosi i wznosi ku górze jest miłość.

Premiera filmu w piątek 10 czerwca o 19.10 w TVP Historia i online w TVP Historia 2. Uroczystość beatyfikacyjna 11 czerwca w katedrze wrocławskiej.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Mecenasi filmu: Orlen, Fundacja KGHM, Totalizator Sportowy, Fundusz Patriotyczny.

Więcej informacji o filmie oraz pełne zapisy rozmów z osobami
występującymi w nim na stronie: www.10panienmadrych.pl