O śmierci artysty poinformowała jego córka, Antonia. Przekazała, że 82-letni reżyser zmarł nad ranem w swoim domu w Los Angeles, a zgon nastąpił z przyczyn naturalnych.

Peter Bogdanovich urodził się w 1939 r. w Kingston w stanie Nowy Jork, był dzieckiem emigrantów. Jego ojciec był serbskim malarzem, matka pochodziła z rodziny austriackich Żydów, z którą uciekła do Stanów Zjednoczonych przed wybuchem II wojny światowej.

Bogdanovich pokochał kino, w młodości oglądał nawet 400 filmów rocznie. Każdy obejrzany film recenzował, a na podstawie swych zapisków później stworzył biografię reżysera Johna Forda. Publikował też w magazynie "Esquire". W 1966 r. postanowił sam zostać reżyserem i wraz z żoną, Polly Platt, przeniósł się do Los Angeles.

Czytaj więcej

Nie żyje słynna amerykańska aktorka Betty White

Zadebiutował filmem "Voyage to the planet of prehistoric women" oraz thrillerem "Żywe tarcze" (1968) z Borisem Karloffem. Uznanie przyniósł mu jego trzeci obraz, "Ostatni seans filmowy" (1971). Ukazujący nostalgiczny obraz prowincjonalnej Ameryki film 32-letniego wówczas Bogdanovicha został nominowany do Oscara w ośmiu kategoriach, w tym za reżyserię.

Peter Bogdanovich kontynuował karierę komedią "No i co, doktorku?" (1972) oraz tragikomedią "Papierowy księżyc" - za występ w tym filmie 10-letnia Tatum O’Neal zdobyła Oscara.

Innym znanym filmem Bogdanovicha jest "Maska" (znana także jako "Maska lwa"). Ten dramat obyczajowy z 1985 r. opowiadał prawdziwą historię Rocky'ego, młodego człowieka dotkniętego rzadką chorobą kości twarzy. "Maska" zdobyła nominację do Oscara za charakteryzację, a grająca rolę matki Cher otrzymała główną nagrodę dla aktorki na Festiwalu w Cannes.

Bogdanovich zajmował się także serialami - ma na koncie pracę nad "Upadłymi aniołami" i "Rodziną Soprano". Jako aktor występował m.in. w filmach telewizyjnych i serialach. Kręcił dokumenty, m.in. o Busterze Keatonie i zespole Tom Petty and the Heartbreakers.

Czytaj więcej

„Wszyscy święci New Jersey": tylko dla przyjaciół dobrze znanej rodziny

Uwagę mediów przyciągało jego burzliwe życie osobiste - romans z Cybill Shepherd, rozpoczęty, gdy Bogdanovich był mężem swej bliskiej współpracowniczki Polly Platt oraz sprawa zabójstwa jego partnerki, Dorothy Stratten, a także późniejszy ślub reżysera z siostrą Stratten, Louise, młodszą od Bogdanovicha o 29 lat.

"To szok. Jestem zdruzgotany. Był cudownym i wielkim artystą" - tak doniesienia o śmierci Petera Bogdanovicha skomentował Francis Ford Coppola. "Nigdy nie zapomnę premiery »Ostatniego seansu filmowego«. Pamiętam, że na zakończenie publiczność zaczęła trwający 15 minut aplauz. Czułem, że Peter i jego dzieło zasłużyli na to. Niech spoczywa w błogości, wiecznie ciesząc się naszym aplauzem" - dodał.

"Był mistrzem kina" - napisał w mediach społecznościowych Guillermo del Toro.