Prezentacja w Silver Screenie przy ul. Puławskiej otwiera nowy cykl publikacji magazynu „Śladami polskich podróżników”. Unikatowe zdjęcia pochodzą z 1937 roku, kiedy Arkady Fiedler (1894 – 1985) po raz pierwszy odwiedził Madagaskar.
Pojechał tam z wyprawą rządową kierowaną przez majora Mieczysława Lepeckiego, adiutanta Józefa Piłsudskiego. Jako niezależny ekspert miał zbadać możliwości i opłacalność ewentualnej kolonizacji wyspy. Podróżnik spędził na Madagaskarze 1,5 roku i poznał z bliska życie 18 plemion. Choć sceptycznie ocenił perspektywy kolonizacji, miejscem był zafascynowany. „Całym sercem pokochałem daleką wyspę, jej ludność, krajobrazy i zwierzęta...” – pisał.
– Ta podróż zaowocowała kilkoma książkami – przypominali na wernisażu synowie podróżnika Marek i Arkady Jarosław Fiedlerowie. – Tak powstały: „Madagaskar. Gorąca wieś Ambinanitelo”, „Madagaskar okrutny czarodziej” „Jutro na Madagaskar!”, „Wyspa kochających lemurów”.
W większości niepublikowane zdjęcia z Madagaskaru odnaleziono po latach na strychu domu Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie. Synowie przekazali je Wojciechowi Cejrowskiemu, a on przyniósł je do redakcji „National Geographic”. Wojciech Franus, grafik magazynu, stare negatywy „odkurzył” elektronicznie i poddał cyfrowej obróbce.
– Zdecydowałem się przygotować je tak – opowiada grafik – jakby zostały zrobione nie 70 lat temu, ale obecnie. Niewątpliwie pomogło to, że zdjęcia wykonał człowiek o bardzo współczesnym spojrzeniu.