Właściciel domu, w którym mieszka młody mężczyzna, wpada w letarg, ma zaniki pamięci, traci kontakt z rzeczywistością. Bohater ignoruje te dziwactwa, tłumacząc je sobie starością i chorobą, ale okazuje się, że mężczyzna jest żywym trupem.

„Ścierwodziad” powstał na podstawie scenariusza krytyka filmowego i kulturoznawcy Piotra Sawickiego. Zdjęcia do filmu kręcono w sierpniu 2009 roku w Gliniance pod Warszawą, w domu aktorki Emilii Krakowskiej oraz na Kabatach. Reżyserią filmu zajął się Jakub Półtorak, filmoznawca i niezależny twórca takich filmów jak Moria (2008), czy Ślepy traf (2009). W rolę tytułowego Ścierwodziada wcielił się aktor, działacz rzeszowskiej estrady i satyryk - Cezary Szczygielski, a fotografa zagrał Leszek Żukowski.

Zdjęcia do filmu wykonali: Adam Fabisz (choreograf scen walki „Zabójczego nagrania”), a także Kuba Dulban (autor zdjęć „Obżartucha”), laureat kilku konkursów za scenariusze filmowe. Montażem i produkcją (wraz z Jakubem Półtorakiem) zajął się Ben Talar, charakteryzację głównego bohatera przygotowała Renata Bańkowska, a oryginalną muzykę skomponował Bogusław Salnikow.

[b]Reżyser filmu Jakub Półtorak[/b] debiutował w filmie niezależnym grając główną rolę w filmie „Powrót Idioty 2” Tomasza Jurkiewicza. W 2005 roku wyreżyserował swój pierwszy film krótkometrażowy pt. „Obżartuch”, do którego zdjęcia robił Jakub Dulban. Przy etiudach „Lucek” i „Wnyki” z 2007 r. współpracował z Hubertem Gotkowskim, z którym razem chodził do szkoły w Rzeszowie. W filmie pt. „Moria” z 2008 roku, do którego sam pisał scenariusz, zaprezentował oryginalne ujęcie tematu poświęcenia i miłości ojcowskiej, inspirując się historią Abrahama i Izaaka. Do jego ostatnich dokonań należy film „Zabójcze nagranie” z Bodo Koxem w roli głównej i „Ślepy traf” z sobowtórem Chucka Norrisa.

[b]"Ścierowdziad" - ekipa[/b]

Reżyseria: Jakub Półtorak

Scenariusz: Piotr Sawicki

Produkcja: Ben Talar, Jakub Półtorak

Zdjęcia: Adam Fabisz i Kuba Dulban

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Muzyka: Bogusław Salnikow

Montaż: Ben Talar

Dźwięk: Andrzej Polatyński, Marcin 'Kwazar’ Cisło

Charakteryzacja: Renata Bańkowska

Kierownik planu: Natalia Rytych

Obsada: Cezary Szczygielski, Leszek Żukowski, Irena Adamiak, Natalia Rytych

Rok produkcji: 2009

Czas trwania: 17 min.

[link=http://vimeo.com/11866317]jak powstawał Ścierwodziad[/link] from bentalar on Vimeo.

źródło: [link=http://talarkino.com/sd.html]talarkino.com[/link]