Do dziś jest jedynym Polakiem, który był na orbicie okołoziemskiej. Jego lot stanowił dowód przyjaźni socjalistycznej, którą bratni ZSRR próbował ratować upadający system. Starannie wyselekcjonowani w swoich krajach synowie chłopów i robotników mieli się stać żywą propagandą potęgi socjalizmu. W Gwiezdnym Miasteczku przez dwa lata przygotowywali się do misji: Polak, Niemiec z NRD, Bułgar, Węgier, Wietnamczyk, Kubańczyk, Mongoł, Rumun, Afgańczyk i obywatel Czechosłowacji.

Towarzyszące im żony uczyły się radzieckich przepisów kulinarnych, gdy oni studiowali teorię lotów w kosmos. Po powrocie na ziemię stali się gwiazdami i narzędziami propagandy. Po kilkudziesięciu latach autor filmu Marian Kiss odnalazł dawnych bohaterów i sprawdził, jak potoczyły się ich losy. Węgier Ferkas Bertalan zaprosił go do swej rodzinnej wsi, w której nadal jest postacią kultową. Spotkanie z Kubańczykiem odbyło się w Muzeum Rewolucji w Hawanie. Jest szefem działu stosunków zagranicznych w Ministerstwie Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kuby. Afgański kosmonauta mieszka dziś w Niemczech, w pobliżu Stuttgartu. W 1992 roku otrzymał azyl polityczny.

Wietnamczyk nadal odwiedza rodzinną wioskę, choć jest dziś dyrektorem banku wojskowego i naczelnym zwierzchnikiem sił zbrojnych. Rumun nie cieszył się sympatią Ceausescu, ale po upadku reżimu został szefem lotnictwa, ambasadorem w ZSRR. Mirosław Hermaszewski mieszka w pięknym domu usytuowanym pośród malowniczej natury i deklaruje, że jego życie potoczyło się lepiej, niż mógł tego oczekiwać. A Mongoł pokazuje jurtę, w której się urodził. Do dziś pozostał nomadą.

22.05 | tvp 1 | ŚRODA

 

WYBRANE Z TYGODNIA

Dokument tygodnia: Bocznica

9.00, TVP Kultura, niedziela

Opowieść Anny Kazejak-Dawid o wczasach wagonowych na Helu organizowanych przez PKP dla swoich pracowników.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Jestem synem ludobójcy

23.52, TVP Info, niedziela

Niklas Frank, najmłodszy syn generalnego gubernatora okupowanej Polski Hansa Franka, opowiada o ojcu i rodzinie.

Czy świat oszalał?:

Jak Beatlesi zachwiali Kremlem

0.55, TVP 2, poniedziałek

Brytyjscy filmowcy opowiadają o rewolucji w byłym Związku Radzieckim związanej z muzyką The Beatles, zespołu, który był tam zakazany.

Oglądaj z Andrzejem Fidykiem:

Prawie jak żywe

22.55, TVP 2, wtorek

Brytyjski film o miłośniczkach lalek, które zabawki przypominające niemowlęta traktują jak własne dzieci.

Dziwne losy pułkownika Jin Xinga

1.50, TVP 2, środa

Historia chińskiego transseksualisty, który jako pierwszy w kraju poddał się operacji zmiany płci. Jin Xing, oficer Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, miał wtedy 28 lat. Po operacji Jin poświęciła się karierze tancerki i choreografki, zdobywając uznanie.