Reklama
Rozwiń

Spielberg kontra Netflix

Steven Spielberg bardzo ostro wystąpił przeciwko Oscarowym aspiracjom Netflixa. Uważa on, że filmy produkowane przez platformy streamingowe, nawet te wchodzące na duże ekrany w tym samym momencie, w jakim pojawiają się w wypożyczalni internetowej i mające bardzo ograniczoną kinową dystrybucję, nie powinny walczyć w tej samej konkurencji co regularne produkcje tradycyjnych filmowych producentów.

Publikacja: 06.03.2019 07:34

Spielberg kontra Netflix

Foto: AFP

Miejsce takich tytułów jest, zdaniem Spielberga, w wyścigu do telewizyjnych nagród Emmy, nie Oscarów. To reakcja na sukces „Romy”, ale też kampanię, w którą Netflix zainwestował około 40 mln dolarów. Autor „Listy Schindlera” czy „Lincolna” nie ukrywa, że chce wykorzystać swoją pozycję do nakłonienia Amerykańskiej Akademii Filmowej od zmiany Oscarowego regulaminu.

Wielu członków Akademii – zarówno reżyserów, jak i producentów – popiera Spielberga uważając, że miejsce filmu jest w ciemnej, kinowej sali, na dużym ekranie, a nie na iPadzie czy smartfonie. Ale wielu też nie zgadza się ze Spielbergiem. Podkreślają oni, że zmieniły się w ostatnich latach filmowe realia. Wielkie studia produkują mniej tytułów, skupiając się głównie na wielkich blockbusterach. Platformy streamingowe wypełniają lukę, coraz częściej przyciągając do siebie świetnych twórców, dając im pieniądze na realizację ambitnych, artystycznych filmów i wolność. W rozmowie z dziennikarzem „Variety” reżyser Joe Berlinger („Paradise Lost”) zwraca też uwagę, że zmienia się sposób odbioru sztuki filmowej. Jego przyszłością może stać się właśnie wąska dystrybucja kinowa i szeroki dostęp do tytułu w platformach streamingowych. Jego ostatni film „Podły, okrutny, zły” o seryjnym mordercy Tedzie Bundy’m podczas festiwalu Sundance Netflix kupił za 9 mln dolarów. Na Twitterze głos w obronie Netflixa zabrała też np. Ava duVernay („Selma”), która tam właśnie zrealizowała dokument „13th” nominowany do Oscara w 2016 roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Film
Jak Vera Brandes zorganizowała słynny solowy koncert Keitha Jarretta w Kolonii?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Patronat Rzeczpospolitej
19. BNP Paribas Dwa Brzegi: Złota Palma z Cannes na otwarcie, Marcin Dorociński bohaterem retrospektywy
Film
Zmarł Michael Madsen, znany aktor filmów Quentina Tarantino
Film
Dinozaury, Superman i „Vinci 2" Machulskiego. Co czeka na nas w kinach latam?
Film
Nowa „Lalka" Netfliksa. Czym nas zaskoczy serial Maślony z Drzymalską i Szuchardtem?