W repertuarze znajdą się filmy o tematyce związanej z funkcjonowaniem mózgu i jego tajemnicami. Każdy z prezentowanych tytułów ma być punktem wyjścia do rozmowy nie tylko o tym, jak film wpływa na naszą percepcję rzeczywistości, czy ułatwia bądź utrudnia jej rozumienie, ale też o tym, czy sztuka może być inspiracją dla świata nauki. Przed seansami widzowie wezmą udział w spotkaniach ze specjalistami z dziedziny neurologii, psychiatrii i neurochirurgii, które będą miały formę otwartej rozmowy. Np. przed „Zakochanym bez pamięci", którego bohater poddaje się operacyjnemu wymazywaniu bolesnych wspomnień, dr Aneta Brzezicka opowie o właściwościach, ograniczeniach i próbach usprawniania ludzkiej pamięci.
Do września zostaną pokazane m.in. „Incepcja", której głównym motywem jest wykradanie cennych informacji z mózgu, „Elektryzujący mózg" – dokument próbujący odpowiedzieć na pytanie, czym jest nasza świadomość, będą też filmy poświęcone chorobom („Lęk wysokości" Bartka Konopki) i uszkodzeniom mózgu oraz możliwościom ich przezwyciężenia, na jakie pozwala współczesna nauka.
Cykl rozpoczyna „Matrix" (na zdjęciu) – najlepsze wprowadzenie do bogatej tematyki mózgu. Dr hab. Piotr Durka, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się m.in. neuroinformatyką, powie, w jaki sposób komputery umożliwiły komunikację i sterowanie urządzeniami bez pośrednictwa mięśni, a tylko dzięki odczytowi śladów aktywności mózgu.
– Będziemy rozmawiać o stanie badań nad interfejsami mózg-komputer na świecie i w Polsce, o wtyczkach do mózgu, fantomatyce, teoriach spiskowych i wszystkim tym, co zawsze chcieliście wiedzieć o czytaniu myśli i zdalnej kontroli umysłu, ale wstydziliście się spytać – mówi prof. Durka.
Mózg podejrzany, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, Wybrzeże Kościuszkowskie 80, wstęp wolny, informacje: tel. 22 596 41 00, piątek (22.07) – piątek (16.09), godz. 21