Kino Luna przy ul. Marszałkowskiej 28 otwarte zostało 22 lipca w 1962 roku. Jest jednym z tych wyjątkowych klimatycznych kin, które przetrwało ekspansję multipleksów. Przed kilku laty groziło mu zamknięcie, ale widzowie skutecznie je obronili. Od 2008 roku Lunę prowadzi spółka Max-Film, która ją odremontowała przy finansowym wsparciu PISF. Kino ma 2 sale wyposażone w system Dolby Digital i projektor cyfrowy. LUNA Centrum Artystyczne organizuje różnorodne przeglądy i festiwale, m.in. kina hiszpańskiego, skandynawskiego, Planete+ Doc Film Festival.
Urodzinowy weekend rozpocznie seansem filmu „Miłość i gniew" w reż. Tony' ego Richardsona. Tym samym, który otwierał kino przed 50 laty. Jest to głośna adaptacja sztuki Johna Osborne'a, zrealizowana w 1959 r. Film wzbudził w Wielkiej Brytanii ogromne kontrowersje i dał początek kinu młodych gniewnych. Jego bohater Jimmy Porter ( w tej roli występuje Richard Burton) jest młodym zbuntowanym intelektualistą, nie uznającym żadnych autorytetów. Ma trudności w znalezieniu sobie miejsca w życiu. Mieszka na ciasnym poddaszu z żoną Alison, którą traktuje pogardliwie, bo pochodzi ona ze znienawidzonej przez niego zamożnej klasy średniej. Przyjaciółka namawia ją, by porzuciła męża. Projekcja w w sobotę o 19.30. Po seansie odbędzie się potańcówka w peerelowskich rytmach. Zagra DjMyFriend.
W niedzielę o 19.30 projekcja "Gabinetu doktora Caligari", jednego z pierwszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego z 1920 r, niemego horroru, wyreżyserowanego przez Roberte Wiene. Będzie to wyjątkowy seans z premierowym wykonaniem muzyki na żywo, skomponowanej specjalnie na urodziny LUNY przez londyński zespół The Tiger Lillies.
W skład kultowego londyńskiego tria wchodzą: Martyn Jaques - wokal, pianino, akordeon, Adrian Stout - kontrabas, piła, theremin, Mike Pickering - perkusja Zespół założony został w 1989 roku. Od początku wyróżnia ich charakterystyczne brzmienie i styl. Występowali w londyńskich pubach, Piccadilly Theatre i Operze w Sydney. Za kultowy musical "Shockheaded Peter" zdobyli Nagrodę Oliviera, a za album "The Gorey End" - nominację do nagrody Gramma. Ich muzyka to połączenie przedwojennego, berlińskiego kabaretu, opery anarchistycznej i muzyki cygańskiej, w którym echem odbijają się głosy Bertolda Brechta i Jacquesa Brela.
Tego samego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć Czesława Czaplińskiego "Ludzie Kina", prezentującej znanych reżyserów i aktorów, jak i ludzi drugiego planu: operatorów, scenografów, kostiumologów, charakteryzatorów i montażystów,