Chcieli, żebyśmy wzięli kamerę i poszli z nimi kawałek dalej, „bo osadnicy przejęli tam dom". Nie byłam do końca świadoma, co to znaczy, ale wzięłam kamerę i poszłam. Przed jednym z domów stał tłum: sąsiedzi, telewizja, żołnierze izraelscy, obserwatorzy ONZ i turyści. Zapytałam kogoś, co tak naprawdę się dzieje. Okazało się, że radykalna grupa uzbrojonych Izraelczyków przejęła w nocy mieszkanie Palestyńczyków. Razem z Yusufem (jednym z najbardziej ambitnych studentów) poszliśmy na dach budynku obok, by mógł lepiej nakręcić akcję. Zobaczyliśmy stamtąd mężczyznę, który pilnował podwórka; miał w ręce broń, a na sobie kamizelkę kuloodporną.
Kiedy wróciliśmy, studenci od razu wzięli się do robienia krótkiego reportażu z nakręconych materiałów – wyszło naprawdę dobrze. To był pierwszy krótki film, który zrobili sami, prawie bez pomocy warsztatowych trenerów i trenerek – nakręcili go i zmontowali, a co najważniejsze – pokazali światu jakąś część ich rzeczywistości.
???
Na pomysł, żeby zrobić filmowe warsztaty we Wschodniej Jerozolimie (część miasta, gdzie mieszkają Palestyńczycy), wpadła w 2009 r. Magdalena Jakubowska z fundacji Together Polska, która wiedziała, że sytuacja w tamtej dzielnicy staje się coraz bardziej dramatyczna. Coraz więcej młodych ludzi sięga po narkotyki, nierzadko mają problem ze swoją tożsamością: Palestyńczycy są gdzieś pomiędzy Izraelem, w którym mieszkają, a Palestyną/Zachodnim Brzegiem, która jest obok. Fundacja Together Polska dostała od polskiego MSZ w ramach programu „Polska Pomoc" dofinansowanie na przeprowadzenie warsztatów. Ich założeniem było, by zainspirować młodzież i nauczyć ją, jak kręcić filmy, pomóc jej uchwycić specyfikę jej kultury, zapisać codziennie życie, tak by w przyszłości młodzi potrafili wykorzystać swoje umiejętności. Dotychczas odbyły się już trzy edycje warsztatów, tzw. Summer Media Academy, podczas których powstały filmy krótkometrażowe, animacje, reportaże, dzieła sztuki wideo i sztuki performance'u, a nawet teledyski.
???