Wiedźmy wojny
Kim Nguyen
Aktualizacja: 23.09.2012 16:00 Publikacja: 23.09.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Wiedźmy wojny
Kim Nguyen
Kanada 2012
Wszystko stracić, a potem znowu mieć nadzieję. Los Komony nie jest ani niezwykły, ani wyjątkowy. Po prostu urodziła się w Demokratycznej Republice Konga, kraju niegdyś nieludzko udręczonym przez brutalny kolonializm Belgów (do dziś sprzedaje się w Brukseli czekoladki na wagę w kształcie odciętych czarnych dłoni – obcinanie kończyn, a nawet genitaliów było w Kongu Belgijskim króla Leopolda II na porządku dziennym), a teraz niszczonym konfliktami zbrojnymi, będącymi na rękę międzynarodowym koncernom potrzebującym jak najtańszego koltanu. Dla Kima Nguyena, twórcy „Wiedźmy wojny" nagrodzonej w Berlinie przez Jury Ekumeniczne, Kongo jednak to nie „jądro ciemności", przynajmniej nie takie, jak je widział Joseph Conrad. Dla kanadyjskiego reżysera kongijska „ciemność" symbolizuje naszą podświadomość i to, czego czasem brakuje nowoczesnym, bogatym społeczeństwom – duszę. „Wiedźma wojny" nie jest jeszcze jednym filmem o zbolałej Afryce, ale opowieścią o sile przetrwania. Komonę zagrała Rachel Mwanza z Kinszasy i dostała za swoją kreację Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki.
Na tym samym festiwalu tę samą statuetkę, ale dla najlepszego aktora, otrzymał Mikkel Boe F0lsgaard za rolę duńskiego króla Chrystiana VII w „Kochanku królowej" Nikolaja Arcela. Prawdziwa historia skandalu na królewskim dworze w Kopenhadze w drugiej połowie XVIII w. jest tu opowiadana przez jego bohaterkę, królową Karolinę Matyldę. Zmuszona do wyjścia za Chrystiana dopiero po ślubie zorientowała się, że to schizofrenik. Jego osobistym lekarzem został Niemiec Johann Friedrich Struensee (Mads Mikkelsen, świetny jak zwykle), zwolennik oświecenia i pionier szczepień. Manipulując podatnym na wpływy, umysłowo chorym królem, został ministrem i rozpoczął wprowadzanie reform – zakładał szpitale, zlikwidował cenzurę oraz karę śmierci za kradzież, zakazał tortur podczas przesłuchań. Osamotniona królowa – w dodatku Brytyjka – z czasem zakochała się w Struensee, a on w niej. Do niczego dobrego to nie doprowadziło. Duńczycy nie lubili obojga – zdaje się, że nie przepadali wówczas za obcokrajowcami... Tragiczne zakończenie wybrzmiewa tu bardzo gorzko, jak zwykle zresztą, gdy niszczy się człowieka chcącego zmienić na lepsze świat, który tego nie rozumie i zmieniony być nie chce...
Nastoletnia Małgosia z „Lata w mieście" – dobrego, wielowątkowego debiutu Agnieszki Gomułki nakręconego na Ursynowie – nie chce się zgodzić na oddanie komuś pieska po babci, Butlera, bo sama chce się niemłodym kundelkiem opiekować. Też bym się nie zgodziła, wystarczyło mi na niego spojrzeć w pierwszej scenie. Trzeba się upierać przy swoim, jeśli to coś dobrego.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Wiedźmy wojny
Kim Nguyen
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas