Bogowie i Onirica. Psie pole

Dzisiaj na festiwalu filmy Łukasza Palkowskiego i Lecha Majewskiego: bardzo różne, ale oba o ludziach rzucających wyzwanie Bogu - pisze Barbara Hollender.

Aktualizacja: 18.09.2014 13:40 Publikacja: 18.09.2014 08:52

Bogowie

Bogowie

Foto: Festiwal Filmowy w Gdyni

Zobacz galerię zdjęć

4 stycznia 1969 roku, dwa lata po operacji Christiaana Barnarda, prof. Jan Moll dokonał w Polsce pierwszej transplantacji serca. Pacjent zmarł na stole operacyjnym. „Moll uśmierca pacjenta" ?– można było przeczytać w nagłówkach gazet. Następnym odważnym lekarzem, który rzucił wyzwanie Bogu, był Zbigniew Religa. Szesnaście lat po nieudanej próbie prof. Molla zaczął pacjentom przeszczepiać serca w stworzonej przez siebie klinice w Zabrzu.

Gdynia 2014 - czytaj więcej

„Bogowie" to film o człowieku, który chciał ratować życie ludzi, gdy pozostało im tylko czekanie na śmierć.

Jest w obrazie Palkowskiego walka o zbudowanie nowoczesnej kliniki w czasach komunizmu, borykanie się z problemami ekonomicznymi, medycznymi, ale i etycznymi – jest też pytanie zadawane przez innych lekarzy: kiedy następuje śmierć dawcy? Jest wreszcie stres człowieka, który przekracza granice dotąd nieprzekraczalne. I cena, jaką trzeba za tę zuchwałość zapłacić. Ale też pewność, że to wyzwanie jest obowiązkiem lekarza. „Nie po to jesteśmy chirurgami, żeby czekać na cud" – mówi Religa przed komisją etyki lekarskiej.

„Bogowie" to film rzetelnie pokazujący fragment biografii Zbigniewa Religi. Tylko tyle. A może aż tyle. Wielkim jego atutem jest kreacja Tomasza Kota. To aktor zdolny do każdej metamorfozy. Prawie dekadę po „Skazanym na bluesa" i kilka lat po „Erratum" doczekał się kolejnej roli godnej jego talentu.

Film Palkowskiego oparty jest na faktach. Druga dzisiejsza premiera „Onirica. Psie pole" to opowieść o człowieku inaczej rzucającym wyzwanie Bogu, kino przepojone wyobraźnią twórcy, pełne symboli, wtopione zarówno w polską codzienność, jak i kulturę europejską. W „Ogrodzie rozkoszy ziemskich" Lech Majewski składał hołd Boschowi, w „Młynie i krzyżu" – Brueglowi. Teraz zamyka swój tryptyk, ocierając się o kolejnego mistrza – Dantego.

Bohater „Oniricy..." przeżył wypadek, w którym zginęli jego narzeczona i najlepszy przyjaciel. Inni ludzie ani wiara nie są w stanie mu pomóc. Ukojenie przynosi tylko sen. I Dante, dzięki któremu on, specjalista od „Boskiej Komedii", próbuje zrozumieć świat. Zwłaszcza że życie – rok 2010 pełen kataklizmów i tragedii, także tej smoleńskiej – wprowadza go w kolejne kręgi piekieł i niesie potrzebę spojrzenia z dystansu na śmierć, rozpacz, nienawiść, wzajemne niechęci. Każe szukać remedium, które pozwoliłoby się uratować.

„Onirica. Psie pole" gościło już na wielu festiwalach, także w kraju, doczekało się  dystrybucji we Włoszech, ale nie weszło jeszcze do polskich kin.

Poza tymi dwoma tytułami środa należy w Gdyni do znanego już widzom „Hardkor Disco" Krzysztofa Skoniecznego oraz oszałamiającego „Miasta 44", właśnie wchodzącego na ekrany (pisaliśmy o tym filmie 30 lipca i 16 września).

Barbara Hollender

 

 

 

 

 

 

Film
22. Millennium Docs Against Gravity pokaże świat bez retuszu
Film
Już dzisiaj dowiemy się, kto wygrał Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy! | 9 dzień 18. Mastercard OFF CAMERA
Film
Mastercard OFF CAMERA: Kraków zalany słońcem i ciekawymi filmami
Film
Największe katastrofy finansowe Hollywood ostatnich miesięcy. Na liście gwiazdy
Film
„Pierce” (reż. Nelicia Low) z Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy Mastercard OFF CAMERA 2025!
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku