Przez ostatnie miesiące placówka Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie było zamknięta ze względu na rosyjską napaść na Ukrainę i zagrożenie dla życia i zdrowia jej pracowników. Eksperci PAIH, na czele z kierownikiem biura Karolem Kubicą, wykonywali jednak swą pracę, tyle że z Warszawy.
Reaktywację biura handlowego PAIH w Kijowie oraz powstanie
drugiej placówki Agencji w zachodniej Ukrainie (ma być uruchomiona we
Lwowie) zapowiadała już kilka tygodni
temu Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy
rozwojowej.
- Współpraca gospodarcza między Polską i Ukrainą idzie bardzo sprawnie. Udaje się usuwać kolejne przeszkody w działaniu. Liczę, że biuro ponownie działające w Kijowie będzie punktem, do którego będą zwracać się wszystkie firmy chcące tu działać – mówiła Emilewicz dziś w Kijowie.
- Zachęcamy biznes do zgłaszania potrzeb, abyśmy mogli ułatwić relacje i w ten sposób pozwolić firmom robić biznes na Ukrainie. Biuro w Kijowie traktujemy priorytetowo i zachęcamy do kontaktu – wtórował Grzegorz Oszast, członek zarządu PAIH.
Również strona ukraińska patrzy optymistycznie na dalszą ukraińsko-polską współpracę.
- Jesteśmy bardzo otwarci na obecność polskiego biznesu. Widzimy pewne obszary do dalszego usprawnienia współpracy. Chcemy podnosić normy w przemyśle do standardów światowych - to przyspieszy też rozwój firm ukraińskich – mówił Mustafa Nayyem, szef ukraińskiej Państwowej Agencji ds. Odbudowy Ukrainy.
Dynamika wzajemnych obrotów handlowych pomiędzy Polska a Ukrainą jest bardzo wysoka. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) eksport Polski do Ukrainy wyniósł w 2022 r. 9,7 mld euro (+55,1 proc.), a import 6,1 mld euro (+43,3 proc.). Polska stała się dla Ukrainy 1. partnerem handlowym. Z kolei Ukraina jest teraz naszym 8 partnerem w eksporcie i 15. w imporcie.
- Według GUS w ciągu ostatniego roku bardzo silnie wzrósł udział Ukrainy w polskim eksporcie. Pozwoliło to na jej awans z 19. miejsca na 8. wśród odbiorców towarów z Polski. Poza wsparciem w zdobywaniu nowych rynków eksportowych, BGK wspiera rodzimych przedsiębiorców, którzy chcą nawiązywać i kontynuować kontakty handlowe z partnerami ukraińskimi. Nasze zaangażowanie na tym rynku z Rządowego Programu Finansowe Wspieranie Eksportu wynosi ok. 500 mln zł. Od lutego 2022 roku, za pomocą akredytywy eksportowej, wsparliśmy nowe projekty o łącznej kwocie ponad 10 mln zł. Transakcje dotyczyły sektora paliwowego i chemicznego oraz sprzedaży małego AGD. Warto podkreślić, że kontrakty finansowane i zabezpieczane przez akredytywę dokumentową to transakcje z odroczonym terminem płatności, spłacane jednorazowo w okresie do dwóch lat - mówi Marek Tomczuk, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Jesteśmy gotowi w dalszym ciągu wspierać relacje gospodarcze z naszym wschodnim sąsiadem. Dlatego wspólnie z instytucjami rozwoju nasi eksperci edukują polskich przedsiębiorców pod kątem konstruktywnego uczestnictwa w odbudowie Ukrainy i wznowienia regularnej wymiany handlowej. Spotykają się z przedsiębiorcami z sektorów: rolno-spożywczego, medycznego i farmaceutycznego, maszyn i urządzeń, czy IT/ICT. Co więcej budujemy i podtrzymujemy dobre relacje z instytucjami biznesowymi z Ukrainy. Naszymi partnerami są banki (Kredobank, Ukrgazbank, Ukreximbank, Raiffeisenbank Ukraina), a także polsko-ukraińskie organizacje branżowe – dodaje Tomczuk.