Banki bardzo wystrzegają się uprzywilejowania ze względu na wiek. Zdarzają się jednak wyjątki. Bank Polskiej Spółdzielczości oferuje rachunek przeznaczony specjalnie dla emerytów, którego zaletą są obniżone opłaty za prowadzenie konta. Okazuje się też, że osoby w tym wieku często biorą kredyty. Stanowią choćby niemal połowę klientów kredytu gotówkowego oferowanego przez EuroBank. Być może kusi ich to, że wystarczy dowód osobisty, nowa legitymacja emeryta lub rencisty albo odcinek emerytury.

– Nie domagaliśmy się od naszych klientów wykazania tak dużych dochodów, jak chciały inne banki, i w rezultacie dla wielu starszych ludzi po prostu pojawiła się na rynku oferta kredytowa – mówi Alina Stahl z EuroBanku. Starszych klientów przyciągała też dostępność oddziałów banku otwieranych m. in w centrach handlowych. Dużą rolę odegrała także jego reklama z udziałem Edyty Wojtczak, Stanisławy Ryster czy Krystyny Czubówny.

Częściej to ubezpieczyciele przygotowują produkty pod seniorów. W krajach wysoko rozwiniętych jednym z produktów ubezpieczeniowych najczęściej kupowanych przez osoby wchodzące w wiek emerytalny jest gwarantowana renta kapitałowa. Według CU Życie można spodziewać się, że podobnie będzie w Polsce. Obecnie rentę ma w ofercie m.in. CU Życie oraz Warta. Klienci po pięćdziesiątce chętnie kupują też ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, przede wszystkim ze składką jednorazową. Takie osoby często bowiem dysponują istotnymi oszczędnościami, które chcą ulokować na kilka – kilkanaście lat, jakie pozostały im do emerytury. Specjalną polisę ma w ofercie także Generali Życie. Osobom między 50. a 75. rokiem życia, bez względu na stan ich zdrowia, proponuje z kolei ubezpieczenie na życie Lew Senior.

Specjalnych funduszy dla seniorów nie tworzą zwykle towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Słowo senior w nazwie ma jeden z funduszy Legg Mason TFI. W założeniu jest on dedykowany pracowniczym programom emerytalnym, ale zdaniem TFI jego strategia dobrze pasuje do starszych klientów.