Mniej ofert pracy dla inżynierów

Branże związane z infrastrukturą drogową, działy specjalistycznej sprzedaży oraz IT mają dziś najwięcej propozycji pracy dla absolwentów studiów technicznych

Publikacja: 01.04.2009 04:27

O ponad jedną trzecią zmniejszyła się w marcu w porównaniu z tym samym okresem minionego roku liczba ofert pracy w Banku Danych o Inżynierach, firmie doradztwa personalnego specjalizującej się w rekrutacji inżynierów. Teraz czeka tam na nich 76 ofert, wobec 122 w marcu 2008.

– Bardzo dużą tendencję spadkową odnotowaliśmy w branży budownictwa mieszkań i obiektów użyteczności publicznej, motoryzacyjnej oraz elektrycznej – wyjaśnia Daria Kwiecień, specjalista ds. sprzedaży i marketingu z BDI. W firmach z tych branż, zwłaszcza w budownictwie, gdzie jest spora konkurencja fachowców wracających z zagranicy, nowych ofert pracy jest niewiele.

Podobny, ponad 30 proc., spadek notuje też w tym segmencie jeden z największych portali rekrutacyjnych, Pracuj.pl. W pierwszym kwartale tego roku na specjalistów z działów technologicznych czekało tam 2,7 tys. propozycji, o ponad tysiąc mniej niż rok wcześniej. Dla absolwentów sposobem na znalezienie zatrudnienia stają się więc często praktyki i staże.

Jak jednak uspokaja Przemysław Gacek, prezes grupy Pracuj, obecny spadek zapotrzebowania na pracowników działów technologicznych w wielu sektorach należy traktować raczej jak powrót równowagi pomiędzy popytem a podażą. Potwierdzają to badania BDI, według których inżynierom raczej nie grozi bezrobocie; tylko pięciu na 100 szuka nowej posady w obawie przed zwolnieniem. Konkurentów do ofert pracy jest jednak sporo, nawet wśród fachowców, którzy już pracują. Jak wynika z ankiety BDI, tylko 4,5 proc. z nich jest zadowolona z obecnej posady i nie planuje zmieniać pracy.

[wyimek]76 tysięcy inżynierów ma w Polsce zabraknąć za cztery lata – przewiduje resort nauki[/wyimek]

Dużo więcej, bo ponad połowa inżynierów aktywnie szuka zatrudnienia, przeglądając oferty pracy i rozsyłając CV. Większość z nich gotowa jest zmienić pracodawcę, jeśli tylko dostanie lepszą propozycję.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak najwięcej powodów do takich zmian mogą mieć absolwenci gorzej opłacanych kierunków (mechanika, przemysł ciężki), których przeciętne zarobki były w ub. roku niższe o 9 – 20 proc. od płac osób, które ukończyły informatykę bądź elektronikę.

Jak ocenia Daria Kwiecień z BDI, największe szanse na oferty pracy mają obecnie (poza fachowcami z branży IT) inżynierowie z doświadczeniem w projektach infrastrukturalnych związanych z kolejnictwem, budową dróg, mostów i tuneli.

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem