- Telekomunikacja Polska zdecydowała się budować platformę cyfrową sama. Pomagaliśmy jej w obsłudze technicznej na początku. Chociaż wydaje nam się, że z korzyścią dla obu stron byłoby kontynuować współpracę, to TP wybrała inną drogę - mówi Bertrand LeGuern, prezes zarządu Canalu Plus Cyfrowego. W ten sposób komentuje pogłoski na temat ostatecznego rozwodu obu firm, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Od jesieni zeszłego roku, przez kilka miesięcy Canal Plus Cyfrowy, obsługiwał platformę satelitarną Telekomunikacji Polskiej, ale operator zdecydował się na budowę kompletnej, własnej infrastruktury. Te prace nie zostały jeszcze ukończone i - według nieoficjalnych informacji - Canal Plus Cyfrowy wciąż jeszcze obsługuje dla TP pewne funkcjonalności platformy DTH. Ze słów Bertranda LeGuerna wynika jednak, że to już długo nie potrwa.
Według niego obie firmy negocjują jeszcze współpracę w dziedzinie kontentu, czyli programowej zawartości oferty telewizyjnej TP. Chodzi nie tylko o własną produkcję programów telewizyjnych Canalu Plus, jaką firma ta chciała dystrybuować za pośrednictwem sieci nadawczej TP. Canal Plus Cyfrowy wciąż myśli o pewnych formach outsourcingu na rzecz polskiego operatora.
- Moglibyśmy dostarczać TP wszystkie kanały od podstawowych, aż do premium, jak to wygląda w naszej współpracy z France Telecom na francuskim rynku - mówi Bertrand LeGuern. We Francji France Telecom sprzedaje klientom usług Orange zarówno swoje pakiety telewizyjne, jak i pakiety Canalsat (pod taką marką działa we Francji platforma DTH Canalu Plus). W Polsce TP wystartowała z pakietami Cyfry Plus w 2006 r. zaraz po uruchomieniu własnych usług telewizyjnych w sieci ADSL. Własny pakiet programowy TP był wtedy stosunkowo ubogi (17 kanałów). Abonent, który przywykł do kilkudziesięciu kanałów musiał zaabonować pakiety Cyfry Plus. Z czasem operator telekomunikacyjny zaczął sam podpisywać umowy z nadawcami o redystrybucji ich oferty i tworzyć własne pakiety programowe. Oferta Cyfry Plus nie jest już sprzedawana w sieci TP, chociaż wciąż pewna liczba klientów korzysta z zaabonowanych dawniej pakietów. Dla odmiany we Francji Canalsat wciąż dystrybuuje swoje programy w sieci France Telecom i innych operatorów sieci stacjonarnych (Neuf Cegetel, Free).
- Gdyby TP współpracowała z nami, to nie musiałaby dzisiaj wprowadzć oferty z 10-miesięcznymi okresami bez abonamentu. Rozumiem, że TP walczy o rynek, ale czy chce być operatorem, walczącym wyłącznie ceną? To nie jest dobry model biznesowy - twierdzi Bertrand LeGuern.
Telekomunikacja Polska nie chce zając jasnego stanowiska w sprawie aktualnego stanu współpracy z Canalem Plus Cyfrowym. Według nieoficjalnych informacji wynika to z faktu, że spółki po prostu jeszcze nie ustaliły tych zasad. Negocjacje dotyczą tylko usług telewizyjnych. Canal Plus Cyfrowy nie jest zainteresowany odsprzedażą usług TP do własnych klientów.