Pierwszy dzień targów [b]Mobile World Congress 2011[/b] w Barcelonie zdominowały zdominowały premiery nowych słuchawek, ale w oczy najbardziej rzuca się dominacja LTE jako standardu 4G, coraz silniejsza pozycja chińskich dostawców sprzętu oraz płatności mobilne NFC, które wkrótce mają stać się nowym, szerokim źródłem przychodu operatorów.
[b]Ekosystem nowych urządzeń[/b]
Wraz z nadejściem 2011 r. technologia LTE obrosła w ekosystem urządzeń. Po tym jak na styczniowych targach CES w Las Vegas słuchawki obsługujące ten standard pokazali praktycznie wszyscy wiodący producenci, w Barcelonie firmy poszły o krok dalej. Nieco poza głównym obiegiem tablety z modemami LTE pokazał nieoficjalnie operatorom [b]Samsung[/b]. Oficjalnie podobne urządzenie (choć na razie nie działające) zaprezentował Chiński [b]ZTE[/b]. Obsługę LTE w swoim tablecie PlayBook zapowiedział także Res[b]arch In Motion[/b], producent [b]BlackBerry.[/b]
LTE to jednak nie tylko słuchawki i terminale. Nowego typu energooszczędne stacje bazowe Air (Antenna Integrated Radio), obsługujące LTE pokazał także [b]Ericsson[/b]. Pojawiają się także innowacje operatorów, którzy szukają kolejnych oprócz szybkiej szerokopasmowej mobilnej sieci usług, jakie można dostarczać dzięki LTE. I tak np. amerykański [b]Verizon Wireless[/b] zaprezentował na kongresie połączenia głosowe typu Voice over LTE. Pierwsze połączenia zrealizowane w tej technologii zrealizowano zaledwie dwa tygodnie temu. Jak przewiduje [b]Joss Gillet[/b], starszy analityk w firmie badawczej [b]Wireless Intelligence[/b], pierwsze usługi głosowe LTE pojawią się na rynku z początkiem 2012 r.
[b]LTE – 4 proc. globalnych połączeń za pięć lat[/b]