– Odbędzie się 150 paneli dyskusyjnych, sesji plenarnych i wydarzeń specjalnych poświęconych m.in. makroekonomii, polityce międzynarodowej (ze szczególnym uwzględnieniem tematyki ukraińskiej), kryzysowi zadłużenia państw strefy euro, bezpieczeństwu, ochronie zdrowia i polskiej prezydencji w Unii Europejskiej – mówi Łukasz Ciuba z biura prasowego Forum Ekonomicznego.
Hasło przewodnie to „Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja?". Przyszłość Europy i Unii Europejskiej w dużej mierze zależy od wyniku politycznej debaty nad wspólną polityką gospodarczą i mechanizmem jej koordynacji oraz modelem podziału środków, jaki wybierze Wspólnota, myśląc o kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 – podają organizatorzy.
To już XXI edycja imprezy, która na kilka dni zmienia niewielki górski kurort w miejsce debat nie tylko na temat polityki, gospodarki, ale także kultury i historii. Imprezy, która z roku na rok ma coraz większą skalę. Podczas jubileuszowej XX edycji do Krynicy przyjechało 2,3 tys. gości, co było największą ich liczbą w historii wydarzenia. W tym roku organizatorzy spodziewają się ich ponad 2,5 tysiąca. Czyli rekord znów ma zostać pobity. Liczba paneli także wzrośnie – w 2010 r. było ich 130, podczas tegorocznej edycji planowanych jest ponad 150. Reprezentowanych będzie 65 państw z całego świata, jednak podobnie jak w ostatnich latach będą to głównie kraje europejskie.
Wydarzenie znów będzie szeroko relacjonowane. Spodziewany jest przyjazd około 500 dziennikarzy z prawie 200 redakcji. Podobnie jak w latach wcześniejszych głównym patronem medialnym forum jest redakcja „Rz".
Osobistości w Krynicy
Organizatorzy tak jak w latach poprzednich nie chcą podawać listy najbardziej znamienitych gości. Trudno się temu dziwić, skoro wiele wizyt do ostatniej chwili nie sposób potwierdzić. W ubiegłym roku w Krynicy byli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Silnie reprezentowany był także polski rząd w osobie wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, a także: Jana Krzysztofa Bieleckiego kierującego Radą Gospodarczą przy Premierze oraz szefów resortów pracy, sprawiedliwości, zdrowia czy skarbu. Po raz drugi zabrakło samego premiera Donalda Tuska, który przebywał z oficjalną wizytą w Indiach. Na kilka dni przed startem imprezy wciąż nie było wiadomo, czy będzie w Krynicy w tym roku.