Siedziba Biblioteki Publicznej w Kałuszynie przyciąga uwagę samym widokiem. Schludny, kolorowy budynek po banku spółdzielczym rozbudowany i zmodernizowany kilka tygodni temu otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Przyjazna wieś 2012". Samorząd Województwa Mazowieckiego wybierał najciekawsze, najbardziej innowacyjne projekty finansowane ze środków europejskich w latach 2004–2006. – A dla nas to był wiatr w żagle: z 90 metrów przenieśliśmy się do 300-metrowej siedziby, w której możemy w końcu się rozwijać – cieszy się Anna Andrzejkiewicz, dyrektor biblioteki w Kałuszynie od 18 lat.
Sześciotysięczna gmina leżąca w powiecie mińskim, 50 kilometrów od Warszawy, ma tylko jedną filię w Nowych Groszkach. Jednak w sumie obie placówki dysponują ponad 25-tysięcznym księgozbiorem, z bogatym wyborem lektur szkolnych i ich opracowań, imponującą bazą najnowszych encyklopedii, słowników i pozycji specjalistycznych, m. in. z prawa, ekonomii, filozofii, psychologii, historii. Literatura popularnonaukowa stanowi ponad 30 proc. księgozbioru. Wiele książek, ale także broszur, ulotek, map, płyt CD, znajduje się też w Punkcie Informacji Europejskiej, który działa od 11 lat. Służy m. in. bibliotekarzom, uczniom, studentom, przedsiębiorcom, rolnikom, którzy potrzebują rzetelnych informacji o tematyce związanej z Unią Europejską.
Biblioteka oferuje za darmo Internet i możliwość skorzystania z komputerów. Pracownicy pomagają w wyszukiwaniu informacji na temat różnych instytucji, a także w redagowaniu listów motywacyjnych i CV. Przy bibliotece działa też koło emerytów i rencistów.
Dyrektor Anna Andrzejkiewicz nie ukrywa, że biblioteka w Kałuszynie spełnia rolę centrum kulturalno-informacyjnego, bo taka jest potrzeba gminy i jej mieszkańców. Choć w gminie jest dom kultury, to obie placówki uzupełniają się w działaniach. W ubiegłym roku rozpoczął się cykl „Kulturalny czwartek" – to wieczory z poezją, recitalem, koncertami, głównie młodych artystów. Jest też „Godzinka w dobrym towarzystwie" – to spotkania z ciekawymi ludźmi. Niedawno był to Andrzej Karlikowski, autor książki „Nasze nazwiska", teraz będzie z psychologiem. Zimą prowadzone są warsztaty „Świąteczne metamorfozy", a dla dzieci „Zakręcony poniedziałek" (m. in. zajęcia z bajkoterapii). Biblioteka współorganizuje nawet dożynki.
Kałuszyńskiej bibliotece udało się odnowić sprzęt komputerowy w czytelni, od dwóch lat biblioteka jest w pełni zinformatyzowana. Czytelnicy mogą zamawiać książki online. Każdy ma elektroniczną kartę biblioteczną.