Ekran z głębią
Krzysztof Urbański
Nowa generacja wyświetlaczy 3D nie wymaga zakładania okularów. Świetnie sprawdzą się one w smartfonach i tabletach – obiecują badacze. Trójwymiarowy ekran bez okularów opracowali inżynierowie z Hewlett-Packard Laboratories w Palo Alto w Kalifornii. To rozwiązanie według inżynierów zespołu Davida Fattala idealnie nadaje się do urządzeń mobilnych – telefonów, tabletów, a nawet zegarków. Pozwala na oglądanie trójwymiarowego obrazu nawet pod dużym kątem i z bliskiej odległości.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1183735-Ekran-z-glebia.html (dostęp płatny)
Czy Samsung porzuci Androida
Aleksandra Stanisławska
Koreańska firma pokaże latem własny system do smartfonów, konkurencyjny wobec Androida. Samsung, największy producent smartfonów na świecie, może wkrótce porzucić platformę Android, na której działa większość jego urządzeń. Smaczku sprawie dodaje fakt, iż koreańska firma jest największym dostawcą telefonów z tym systemem operacyjnym. Tymczasem w tym roku ma pokazać własny system Tizen, nad którym pracuje od dwóch lat.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1183782-Czy-Samsung-porzuci-Androida.html (dostęp płatny)
Internauci coraz bardziej wszechstronni
Magdalena Lemańska
Już ponad dwie trzecie polskich internautów podczas oglądania telewizji równocześnie korzysta z komputera, tabletu lub smartfona. – Dwa ekrany jednocześnie stosujemy prawie tak często, jak mieszkańcy USA czy Anglii – komentuje Katarzyna Janicka, dyrektor ds. sprzedaży w agencji Cube Group. Należąca do niej sieć reklamy mobilnej mobiu wspólnie z Interactive Research Center zapytała ponad 4,9 tys. polskich internautów, czy zdarza im się równocześnie korzystać z kilku urządzeń elektronicznych umożliwiających kontakt z mediami.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1183783-Internauci-coraz-bardziej-wszechstronni.html (dostęp płatny)
„Washington Post" wprowadzi opłaty w Internecie
Tomasz Deptuła
„Washington Post" jest kolejnym dziennikiem w USA, który zdecydował się na pobieranie opłat od czytelników wydania online. Płatna „zapora" (paywall) ma powstać już latem. Będzie to zmiana podejścia wydawców stołecznego dziennika. Do tej pory „Washington Post" nie chciał pobierać opłat za czytanie materiałów zamieszczanych w Internecie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1183784-%E2%80%9EWashington-Post%E2%80%9D-wprowadzi-oplaty-w-Internecie.html (dostęp płatny)
Jak sprzedawać używane oprogramowanie w sieci
Agnieszka Laskowska
Pierwsza sprzedaż na terytorium Wspólnoty kopii programu komputerowego przez uprawnionego lub za jego zgodą wyczerpuje prawo jej dystrybucji. Nie narusza natomiast prawa do kontroli dalszych wypożyczeń programu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1183684-Jak-sprzedawac-uzywane-oprogramowanie-w-sieci.html (dostęp płatny)