- Nasz system eliminacji przekazu reklamowego ze strumienia transmisji danych jest gotowy. Nie uruchomiliśmy go jednak i wobec ogólnej atmosfery dotyczącej tych zagadnień nie widzimy wielkich szans na wprowadzenie - mówił podczas trwającego w Warszawie XIII Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów Marcin Betkier z Polskiej Telefonii Cyfrowej. Operator sieci T-Mobile 2 lata temu zapowiedział prace nad takim systemem, co wywołało medialną burzę, jako że wydawcy internetowi uznali to za chęć wyegzekwowania od nich części przychodów przez telekomy.
Wypowiedź Marcina Betkiera padła podczas panelu dyskusyjnego na temat potencjalnych modeli współpracy telekomów i mediów oraz na temat problemu neutralności sieciowej. W dyskusji padały dobrze znane argumenty: operatorów - o rosnącym ruchu w sieci, na rozbudowę której oni muszą ponosić nakłady, mediów - że ich oferta jest warunkiem kupowania przez abonentów łączy dostępowych, oraz że przecież kupują od operatorów łącza dostępowe, usługi sieci CDN itp. W ten sposób finansując sieci.
Jak mówił Marcin Betkier, dla telekomów warunkiem uruchomienia nowych modeli biznesowych związanych z priorytetyzacją ruchu w sieci są nowe usługi. Takie, które faktycznie mogą wymagać priorytetu, i za które użytkownicy faktycznie będą gotowi zapłacić. Np. monitoring w ramach e-zdrowia. Raczej nie prawne, czy reguacyjne wymuszanie opłat od dostawców usług internetowych.
Marcin Krasuski z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przypominał o deficycie sieci szerokopasmowych w Polsce i konieczności zdobycia środków na ich rozwój. Wskazał też, że polskie Prawo telekomunikacyjne nie zakazało wprost priorytetyzacji ruchu. Podczas dyskusji przypomniano także, że Holandia wprowadziła na począku roku formalny, ustawowy zakaz różnicowania warunków transmisji danych, a z drugiej strony, że francuski operator Free - na zasadzie opt-in - pozwala abonentom na eliminację reklam ze strumienia IP. - Co ciekawe, jedno i drugie w kraju, który powinien przestrzagać tej samej dyrektywy europejskiej - powiedział podczas dyskusji mec.Ksawer Konarski.
Marcin Krasuski przypomniał, że około połowy roku powinno się ukazać wspólne stanowisko Komisji Europejskiej i BEREC na temat neutralności sieciowej.