W grupie funduszy zrównoważonych nie ma wielkich niespodzianek. W czołówce rankingu, przygotowanego na podstawie wyników z ostatnich trzech, sześciu, 12, 24 i 36 miesięcy (kryteria oceny podajemy w ramce), znalazły się fundusze, które często plasują się na wysokich miejscach.
Pierwsze miejsce zajął Aviva Investors Zrównoważony. Wyprzedził ING Zrównoważony. Na trzecie miejsce wskoczył Credit Agricole Dynamiczny Polski, który w ostatnim roku wyraźnie poprawił wyniki. Poprawę widać też w Arce BZ WBK Zrównoważony (oba fundusze są zarządzane przez to samo TFI).
Dobrą, stabilną pozycję na rynku potwierdziły też: UniKorona Zrównoważony i KBC Aktywny. Widać jednak, że zwłaszcza w krótszych okresach zarządzającym trudno było wypracować wyniki lepsze od benchmarku (wzorzec służący do porównań, jego konstrukcję podajemy w ramce).
Zdecydowanie niekorzystnie na tle rynku prezentują się: Novo Zrównoważonego Wzrostu i Pioneer Zrównoważony. W rankingu zdobyły zaledwie nieco ponad 2 pkt na 16 możliwych.
Nieco lepiej wypadają fundusze stabilnego wzrostu. Jednak w najdłuższych okresach (24 i 36 miesięcy) zaledwie 12 proc. z nich zdołało pokonać benchmark (choć jego wartość rosła, co świadczy o sprzyjającej sytuacji na rynkach, a wtedy zarządzający zwykle radzą sobie lepiej). Nie jest to dobra wiadomość, zważywszy, że fundusze stabilnego wzrostu są przeznaczone do inwestowania w dłuższym okresie.