– informacje o wydatkach na działalność badawczo-rozwojową (B+R); – liczbę zatrudnionych w działalności B+R w przeliczeniu na pełne etaty; – strukturę wydatków na działalność B+R; – strukturę finansowania działalności B+R; – zadaliśmy także pięć pytań jakościowych(odpowiedzi tak/nie) dotyczących: sprzedanych licencji, uzyskanych patentów, funkcjonowania wyodrębnionego działu B+R oraz opracowania produktu, który nie ma odpowiednika za granicą (poszukujemy innowacyjności, która mogłaby mieć skalę międzynarodową).
Przy sporządzaniu zestawienia posłużyliśmy się syntetycznym wskaźnikiem o maksymalnej wartości sześciu punktów. Liczbę punktów dla każdej firmy ustalono następująco:
– za udział wydatków na działalność B+R w stosunku do przychodów firmy można było uzyskać do dwóch punktów; – za wartość wydatków na działalność badawczo-rozwojową, stosunek zatrudnionych w działalności B+R do ogółu zatrudnionych oraz stosunek wartości prac B+R zrealizowanych w firmie do przychodów ogółem można było uzyskać do trzech punktów (najlepsza firma w każdej kategorii dostała automatycznie jeden punkt); – za każdą pozytywną odpowiedź na pięć pytań jakościowych firma otrzymała jedną piątą punktu – w sumie można było uzyskać jeden punkt.
Definicja działalności B+R
Działalność badawczo-rozwojowa
to systematyczne prowadzenie prac, których celem jest poszerzenie zasobów wiedzy. Obejmują badania podstawowe i stosowane oraz prace rozwojowe. Badania podstawowe są to prace teoretyczne i eksperymentalne podejmowane dla zdobycia wiedzy, nieukierunkowane na uzyskanie konkretnych zastosowań praktycznych.