W pierwszym półroczu 2014 roku liczba skradzionych pojazdów sięgnęła 24 tys. – zgodnie z danymi Policji, to o 8,5 proc. więcej niż przed rokiem.
Eksperci ERGO Hestii w swoim raporcie podpowiadają, na jakie auta złodzieje najczęściej zwracają uwagę, jak wchodzą w posiadanie kluczyków i w jaki sposób najczęściej odjeżdżają skradzionym pojazdem. Według statystyk sopockiego ubezpieczyciela, w pierwszym półroczu 2014 roku najbardziej popularne wśród złodziei były nadal marki niemieckie – Volkswagen i Audi. Te samochody najczęściej kradziono ubezpieczonym w ERGO Hestii.
Pierwszą trójkę najbardziej narażonych marek uzupełnia japońska Honda. Najczęściej kradzionym modelem jest Audi A4; zaraz za nimi znalazły się kolejne dwa niemieckie auta: VW Golf oraz VW Passat. Jednak kolejność ta przedstawia się inaczej w podziale na poszczególne województwa.
Województwo mazowieckie przewodzi w liczbie skradzionych samochodów. Stołeczne województwo było miejscem prawie co trzeciej kradzieży aut ubezpieczonych w Grupie ERGO Hestia. Drugim województwem pod względem liczby kradzieży jest woj. wielkopolskie – tam zginęło 15 proc. aut. Trzecim najbardziej niebezpiecznym pod tym względem województwem jest śląskie.
- W zależności od regionu kraju widać konkretną specjalizację złodziei. O ile na terenie Polski giną przede wszystkim auta z grupy Volkswagen i Audi, to już w województwie mazowieckim są to przede wszystkim auta japońskie - na Mazowszu 6 na 10 skradzionych aut to Hondy! – mówi Marek Siemko, Główny Specjalista w Dziale Likwidacji Szkód ERGO Hestii. W Poznaniu i okolicach oprócz aut niemieckich odnotowuje się liczne kradzieże aut francuskich: Renault, Citroen, Peugeot – gros pojazdów sprowadzanych z zagranicy przez mieszkańców Wielkopolski to rozbite auta marek francuskich, stąd spore zapotrzebowanie na części – dodaje Marek Siemko.