Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 20.10.2015 22:11 Publikacja: 20.10.2015 22:11
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rz: Co najważniejszego udało się zrobić dla polskich przedsiębiorców w czasie rządów PO i PSL?
Janusz Piechociński: Udało się uchronić polską gospodarkę, a więc także nas samych, przed załamaniem, które dotknęło wiele krajów po 2007 roku. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, gospodarka przeszła głęboką modernizację, nastąpiła wymiana technologiczna. Udało się także zbudować najlepszą w historii markę Polski, co widać w różnych międzynarodowych rankingach pokazujących atrakcyjność naszego kraju jako partnera gospodarczego. Potroiliśmy liczbę przedsiębiorców, którzy wychodzą ze swoją działalnością poza krajowy rynek, coraz więcej firm eksportuje swoje produkty na inne kontynenty. W Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o odsetek inwestorów, którzy ponownie wybraliby Polskę na lokalizację swoich przedsięwzięć. O ile przed wejściem do Unii Europejskiej eksport odpowiadał za 19 proc. naszego PKB, o tyle w ub. roku już 42 proc. Sądzę, że na koniec przyszłego roku ten udział wzrośnie do 48 proc., a w perspektywie 2020 roku przekroczy 60 proc. Nasza gospodarka jest coraz bardziej zróżnicowana. Jesteśmy na świecie numerem dwa w produkcji jachtów i łodzi, dwójką w produkcji miedzi, w Europie mamy status lidera w produkcji środków audiowizualnych, należymy do kluczowych producentów części i komponentów dla europejskich fabryk samochodów. Staliśmy się hubem dla sektora nowoczesnych usług biznesowych z zatrudnieniem w branży na poziomie 100 tys. osób. To pokazuje potencjał kadrowy naszego rynku pracy.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Moc, moment obrotowy i przyspieszenie dzięki nowym technologiom imponują. To wartości, które łatwo można zmierzyć. W nowej Skodzie Superb jest jednak wiele technologii, których nie widać na pierwszy rzut oka, a które podczas jazdy można poczuć.
Czy sześć centymetrów to dużo? W samochodzie to sporo. Nowa Skoda Kodiaq jest większa od poprzedniczki właśnie o te dodatkowe centymetry. Dzięki nim wygospodarowano więcej miejsca dla pasażerów i przestrzeni na bagaże, a bryła dużego SUV-a zyskała na monumentalności.
Nasze programy bezpieczeństwa są dowodem stałego zaangażowania firmy w dostarczanie produktów i usług, które nawet przewyższają standardy branżowe – mówi Skip Mann, dyrektor wykonawczy, Chief Security Office w Lenovo.
Szwedzki piłkarz został nową twarzą polskiego brokera. Ten liczy na jeszcze większą rozpoznawalność. Cały czas pracuje nad nowymi produktami.
Dostępna jest już bezpłatna aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. Znajduje się w niej więcej informacji i funkcji dla ubezpieczonych i świadczeniobiorców.
Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa w sprawie wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach w związku z działalnością Polskiej Fundacji Narodowej. W najbliższym czasie mają być podjęte podobne działania w innych obszarach.
Warszawa sprawdzi system alarmowania m.in. na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.
Za błędy w polityce gospodarczej trzeba czasem zapłacić wysoką cenę. Ale najważniejsze jest to, by umieć wyciągać z nich lekcje na przyszłość.
Ważkie historyczne wydarzenia, takie jak te sprzed 35 już lat – zwieńczone powodzeniem negocjacje Okrągłego Stołu, demokratyczne wybory parlamentarne, utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego, obalenie Muru Berlińskiego, który bez polskich radykalnych przemian zapewne postałby jeszcze czas jakiś – prowokują do licznych pytań.
Chiny eksportują – Indie konsumują? Różnice między tymi ponadmiliardowymi krajami już są widoczne, a z biegiem lat będą się nasilać.
Silny dolar znów odciska swoje piętno na notowaniach naszej waluty.
Znalezienie równowagi między utrzymaniem autentyczności miast a dostępnością mieszkań dla turystów to cel, jaki stawia sobie grecki rząd. Jego plan wzięcia w karby krótkiego najmu przedstawił premier Kyriakos Micotakis.
Złoty w środowy poranek notuje symboliczne ruchy. Czy handel rozkręci się w ciągu dnia?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Przejście przez przedsiębiorcę z jednego systemu ubezpieczeń do drugiego nie gwarantuje niższych składek.
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
„Czy Pani/Pana zdaniem groźby Rosji dotyczące możliwości użycia przez nią broni atomowej są wiarygodne?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Giganci technologiczni chcą budowy reaktorów jądrowych, aby zasilać swoje centra danych i sztuczną inteligencję.
Choć podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne niż samochodem lub samolotem, jego nieodłącznym elementem są opóźnienia. Z ich powodu pasażerowie często muszą zmienić lub odwołać swoje plany. Kiedy podróżnym należy się rekompensata?
Sklepów otwartych we wszystkie niedziele chce 52,6 proc. Polaków. W stosunku do badania z lutego to wzrost o 6,6 pkt proc. Liczba zdeklarowanych zwolenników takich ograniczeń z kolei spadła.
Wydatki m.in. na podjazd czy ogrodzenie działki z domem są objęte ulgą mieszkaniową w PIT.
Mniejsze miasta w bezpośrednim sąsiedztwie kolei dużych prędkości zostaną z nią połączone wybudowanymi łącznicami, ale to przewoźnik zdecyduje, czy będzie chciał do nich wjeżdżać swoimi pociągami - ustaliła „Rzeczpospolita”.
Wschodnie ziemie mogą szybko powrócić do Ukrainy, bo większość Rosjan nie traktuje tych terenów poważnie. Z Krymem sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana – mówi „Rzeczpospolitej” Michaił Chodorkowski, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, niegdyś najbogatszy Rosjanin.
Z punktu widzenia władz Izraela nie ma Palestyńczyków, z którymi da się rozmawiać o przyszłości. Bo nikt nie potępił Hamasu za atak terrorystyczny 7 października 2023 r.
Opłaty za wywóz śmieci rosną. W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym może być to naprawdę duże obciążenie dla portfela. Sprawdź, czy masz szansę na zwolnienie z tej opłaty.
Prokuratorem krajowym zgodnie z prawem jestem dzisiaj ja, a Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Taka jest dziś rzeczywistość prawna i nie zmieni tego stanowisko tzw. neosędziów – mówi Dariusz Korneluk, prokurator krajowy.
Zamiast usztywniania reguł dysponowania funduszami regionalnymi, należy domagać się większej elastyczności. Umiejętnego podążania za modelami narodowymi, zwłaszcza w tych krajach, gdzie jest to możliwe. Nie można tej walki odpuścić, bo to realna walka o samodzielność obywateli UE w zarządzaniu środkami z własnych podatków.
Ursula von der Leyen sięga po wielką władzę w UE. Niemka w strategicznych obszarach gospodarczych postawiła na zaufanych i sprawdzonych współpracowników.
Ursula von der Leyen szykuje niekorzystną dla Polski rewolucję budżetową — dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Będzie się musiał z nią zmierzyć polski komisarz.
Gubernator Arkansas, polityk Partii Republikańskiej, Sarah Huckabee Sanders, w czasie moderowanego przez nią spotkania z kandydatem na prezydenta, Donaldem Trumpem, skrytykowała Kamalę Harris za to, że ta nie ma biologicznych dzieci. Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta odpowiedziała właśnie na ten zarzut.
Zarówno przedstawiciele branży technologicznej, jak i raport Maria Draghiego wskazują, że Unia Europejska jest zapóźniona w kwestii rozwoju nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Problemem są choćby restrykcyjne przepisy o danych osobowych.
Emerytura pomostowa jest świadczeniem przysługującym tylko określonej grupie pracowników. Można się o nią ubiegać 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli w przypadku kobiet już w wieku 55 lat. Trzeba jednak spełnić kilka dodatkowych warunków.
Księgowe oszacowanie strat po powodzi czy innej katastrofie naturalnej jest łatwe – jedyne, czego potrzebujemy, to czas i cierpliwość. To informacja ważna dla poszkodowanych, ale niewiele mówi o gospodarczych skutkach powodzi.
Za tydzień ruszają zapisy do tegorocznej edycji naszej Gry Giełdowej Parkiet Challenge. Kto tym razem okaże się mistrzem inwestycji?
Wsparciem są regulacje, świadomość społeczna oraz idea gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwój utrudnia za to biurokracja, łamanie obowiązujących przepisów i koszty.
Pomimo spadku liczby wakatów, czyli słabszej konkurencji o kandydatów do pracy, większość specjalistów od rekrutacji narzeka na trudności ze znalezieniem potrzebnych ludzi.
Obrońcy Janusza Palikota zarzucili prokuraturze złamanie tajemnicy adwokackiej i obrończej po zarekwirowaniu telefonu z korespondencją, jaką prowadził z nimi ich klient.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas