Aktualizacja: 20.10.2015 22:11 Publikacja: 20.10.2015 22:11
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Rz: Co najważniejszego udało się zrobić dla polskich przedsiębiorców w czasie rządów PO i PSL?
Janusz Piechociński: Udało się uchronić polską gospodarkę, a więc także nas samych, przed załamaniem, które dotknęło wiele krajów po 2007 roku. Mamy wysoki wzrost gospodarczy, gospodarka przeszła głęboką modernizację, nastąpiła wymiana technologiczna. Udało się także zbudować najlepszą w historii markę Polski, co widać w różnych międzynarodowych rankingach pokazujących atrakcyjność naszego kraju jako partnera gospodarczego. Potroiliśmy liczbę przedsiębiorców, którzy wychodzą ze swoją działalnością poza krajowy rynek, coraz więcej firm eksportuje swoje produkty na inne kontynenty. W Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o odsetek inwestorów, którzy ponownie wybraliby Polskę na lokalizację swoich przedsięwzięć. O ile przed wejściem do Unii Europejskiej eksport odpowiadał za 19 proc. naszego PKB, o tyle w ub. roku już 42 proc. Sądzę, że na koniec przyszłego roku ten udział wzrośnie do 48 proc., a w perspektywie 2020 roku przekroczy 60 proc. Nasza gospodarka jest coraz bardziej zróżnicowana. Jesteśmy na świecie numerem dwa w produkcji jachtów i łodzi, dwójką w produkcji miedzi, w Europie mamy status lidera w produkcji środków audiowizualnych, należymy do kluczowych producentów części i komponentów dla europejskich fabryk samochodów. Staliśmy się hubem dla sektora nowoczesnych usług biznesowych z zatrudnieniem w branży na poziomie 100 tys. osób. To pokazuje potencjał kadrowy naszego rynku pracy.
Tempo odchodzenia od węgla w energetyce jest uzależnione od możliwości zapewnienia podstawy systemu, która będzie stabilizować pogodozależne źródła odnawialne do czasu uruchomienia elektrowni jądrowej. Taką rolę może pełnić gaz.
Globalny rynek technologii medycznych, wspierany przez inwestycje i nowoczesne programy, dynamicznie rośnie. Jednym z takich działań jest nabór „Ścieżka SMART” finansowany z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Stworzyliśmy hydrożel do hodowli komórkowych. Jest to narzędzie przydatne w badaniach nad nowymi lekami – mówi Marcin Krzykawski, prezes Real Research.
Transformacja powinna być prowadzona według planu nakreślonego na wiele lat do przodu, a nie według harmonogramu wyborczego. Powinien się w nią w jak największym stopniu angażować kapitał prywatny, by pomoc publiczna trafiała do inwestycji o największych ryzykach.
Od technologii nie da się uciec. Zamiast jednak z nią walczyć, trzeba wykorzystać możliwości, jakie one daje – zarówno samym bankom, jak i osobom korzystającym z ich usług.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W trakcie przewodnictwa w Unii polski rząd musi przekonać kraje „27”, że tylko integrując produkcję uzbrojenia, może wygrać wyścig zbrojeń z Rosją.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas