Trwa sezon publikacji raportów rocznych. To również czas rekomendacji zarządów dotyczących podziału zeszłorocznego zysku. Już ponad 50 spółek podało konkretne planowane kwoty.

W 2021 r. wiele spółek zanotowało rekordowe wyniki finansowe, ale na 2022 r. patrzą z ostrożnym optymizmem. Rosnące ceny surowców, materiałów i wynagrodzeń biją w marże. A trwająca wojna w Ukrainie i jej skutki gospodarcze dodatkowo potęgują niepewność.

– Grono spółek dzielących się zyskiem zapewne ponownie spadnie (tak jak w pierwszej połowie 2020), z opcją wypłaty dywidendy zaliczkowej w drugiej połowie 2022 r. lub zwiększonymi dywidendami w 2023 r. – uważa Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities. Jego wskazania do portfela dywidendowego „Parkietu” w zeszłym roku przyniosły najwyższą stopę zwrotu. Podobnie w pierwszym kwartale 2022 r. Na drugi wytypował pięć spółek: PKO BP, Ciech, Asseco Poland, Krynicki Recykling oraz Tim.

Portfel „Parkietu” w trudnym pierwszym kwartale wygrał z WIG o prawie 5 pkt proc. Do zestawienia na drugi kwartał eksperci z sześciu biur maklerskich wytypowali 30 różnych spółek, z czego siedem zostało wskazanych przez więcej niż jedno biuro. To Asseco Poland, Grodno, Kęty, LiveChat, Pekao, Tim oraz XTB.

Część wytypowanych spółek już podała wartość planowanej dywidendy. Przy środowych cenach akcji spółki te oferują średnio 5,1-proc. stopę dywidendy. Z kolei pod względem wartościowym wyróżniać będą się kwoty od spółek z WIG20, takich jak Pekao, PKN Orlen czy Asseco Poland. Wszystkie trzy zostały wytypowane przez brokerów do portfela na drugi kwartał. Oprócz nich mamy tam jeszcze dwóch reprezentantów blue chips: PKO BP oraz PZU. Od nich rynek też oczekuje solidnej dywidendy.