W tym roku tematem specjalnym siódmej edycji „Raportu o sytuacji mikro i małych firm" Banku Pekao są inwestycje w mikro i małych firmach (powstał we wrześniu i październiku 2016 r. na podstawie wywiadów z właścicielami prawie 7 tysięcy mikro i małych firm). Niemal co druga mikro i mała firma (49 proc.) realizowała projekty inwestycyjne w ciągu ostatnich 12 miesięcy – to wzrost o +3 p.p. w ciągu roku i aż o +9 p.p. w ciągu dwóch lat (to najwyższy wynik w 7-letniej historii badania). 65 proc. małych firm realizowało projekty inwestycyjne. Wzrosły również nakłady inwestycyjne: wartość 56 proc. zrealizowanych inwestycji wyniosła od 10 do 100 tys. złotych (o 2 p.p. więcej niż w ubiegłym roku), a wartość 18 proc. inwestycji przekroczyła 100 tys. złotych (wzrost o 4 p.p.).
Inwestują wszyscy
- Na przestrzeni ostatnich kilku lat małe i mikro firmy okrzepły i umiejętnie konkurują na rynku. Myślą o rozwoju i poprawie efektywności działania, o czym świadczy rosnąca trzeci rok z rzędu liczba inwestujących firm oraz wielkość nakładów inwestycyjnych. Korzystne warunki makroekonomiczne, dobra dostępność finansowania zewnętrznego oraz duże potrzeby inwestycyjne pozwalają zakładać, że rosnąca aktywność inwestycyjna mikro i małych firm będzie w kolejnych latach podtrzymana – mówi Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.
Wysoki odsetek inwestujących firm odnotowano w każdej z badanych branż. Najczęściej inwestowały firmy w sektorze produkcji (55,5 proc.), na drugim miejscu znalazło się budownictwo (54,9 proc. firm), a następnie usługi (49,8 proc.) i handel (41,4 proc.).
Przedsiębiorcy realizują inwestycje, żeby poprawić efektywność (56 proc.), dokonać wymiany środków trwałych (42 proc.) oraz w odpowiedzi na popyt na produkty i usługi firmy na rynku (19 proc.). Dominują inwestycje modernizacyjne, polegające na zakupie aktywów, których do tej pory nie było w firmie (62 proc. w ostatnich 12 miesiącach i aż 70 proc. planowane na kolejny rok). Przedsiębiorcy inwestowali przede wszystkim w wyposażenie, narzędzia i przyrządy (50 proc.), maszyny i urządzenia (44 proc.), w środki transportu (31 proc.), budynki (13 proc.), wartości niematerialne i prawne (11 proc.) oraz grunty (4 proc.).
Dominują własne środki
Mimo finansowania inwestycji głównie ze środków własnych (85 proc., spadek o 1 p.p. w porównaniu z 2015 r.), coraz popularniejszy staje się kredyt bankowy oraz leasing, z którego w ostatnim roku korzystało odpowiednio 19 proc. (o 1 p.p. więcej w porównaniu 2015 r.) i 17 proc. firm (o 4 p.p. więcej niż rok temu). W 2017 r. aż 30 proc. właścicieli chce sfinansować inwestycje kredytem, a 19 proc. leasingiem. Sprzyjać temu będą między innymi dostępne na rynku linie gwarancyjne.