Mało chętnych na bezpośrednią sukcesję

Tylko 8,1 proc. dzieci z firm rodzinnych chce przejąć prowadzenie biznesu – wynika z badań Instytutu Biznesu Rodzinnego. To potwierdzenie potrzeby zmian w prawie sprzyjających płynnej sukcesji.

Publikacja: 08.10.2017 11:14

Mało chętnych na bezpośrednią sukcesję

Foto: Bloomberg

Choć przejęcie firmy po rodzicach wydaje się naturalnym zjawiskiem, w Polsce przeważające cześć potencjalnych sukcesorów ma inne pomysł na swoją karierę zawodową. Wśród osób, które nabyły już trochę doświadczenia (są co najmniej pięć lat po studiach), największa grupa, bo aż 47,3 proc. chciałaby założyć własną działalność – pokazują najnowsze badania Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Drugą najczęściej wskazywaną ścieżką – 33,7 proc. odpowiedzi – jest praca u kogoś. Kolejne 10,9 proc. badanych nie wie jeszcze, jak potoczą się ich losy, a tylko 8,1 proc. pytanych jest zdecydowanych na objęcie schedy po rodzicach. - W poprzedniej edycji badań firmę rodzinną chciało przejąć 6,3 proc. sukcesorów. Widać więc poprawę, ale wciąż 8,1 proc. to niewiele - komentuje Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. - Tym bardziej, że aż 74 proc. właścicieli firm rodzinnych jest chętnych do przekazania własności następnym pokoleniom - dodaje.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień