Nowa Xperia XZ2 – czym nas zaskoczy?

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów smartfonów, mianowicie SONY, wprowadził kilka lat temu na rynek pierwsze modele telefonów Xperia, które odcisnęły na nim znaczące piętno. W 2018 roku wyszedł kolejny model z serii – Xperia XZ2, dostępna już w przedsprzedaży. Co kryje nowa wersja smartfonu?

Publikacja: 29.03.2018 12:24

Nowa Xperia XZ2 – czym nas zaskoczy?

Biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych egzemplarzy smartfonów, SONY nie może konkurować z takimi potęgami, jak Apple, Samsung czy Huawei – a jak podają ostatnie dane za czwarty kwartał 2017 roku to właśnie te firmy zdominowały rynek. Dlatego Japończycy postanowili konkurować nie na polu ilości, ale przede wszystkim jakości, a ostatnie flagowce i ogromne nimi zainteresowanie mówi, że producent radzi sobie całkiem nieźle, żeby nie powiedzieć bardzo dobrze. Ostatnio wypuścił na rynek prawdziwe arcydzieło – smartfon Xperia XZ2.

 

Barcelona, miasto nowości

Można by napisać, że wszystko zaczęło się w Barcelonie. To właśnie tutaj co roku organizowane są największe na świecie targi telekomunikacyjne Mobile World Congress, na których często pokazywane są najnowsze urządzenia, mogące się pochwalić przyciągającymi uwagę nowinkami technicznymi, nowym designem czy zaskakującymi właściwościami. W 2017 roku właśnie w Barcelonie SONY zaprezentowało swój nowy flagowiec – smartfon Xpreia XZ Premium, który został okrzyknięty najlepszym nowym smartfonem. Rok później w stolicy Katalonii Japończycy pokazali nowe cudo, a mianowicie Xperię XZ2 i Xperię XZ2 Compact, o których było głośno już na długo przed Hiszpańską imprezą. Warto więc zapytać czy prezentacja rzeczywiście sprostała oczekiwaniom klientów.

Nowy, nowoczesny design

Pod względem designu – na pewno tak. Jest to niewątpliwy plus marki, która często była z tego powodu krytykowana. Zarzucano kolejnym modelom Xperia, że nie podążają z duchem czasu, są bardzo konserwatywne, mają zbyt ostre kształty, zbyt duże ramki i tak dalej. Choć trzeba powiedzieć, że był to jeden ze znaków rozpoznawalnych marki, co jednak przyciągało wielu klientów, to jednak zmęczenie designem było widoczne. SONY postanowiło więc zaskoczyć przede wszystkim dużą zmianą na tym polu – co zostało bardzo dobrze przyjęte. Telefon wygląda elegancko i nowocześnie. Dużą nowością dla klientów przyzwyczajonych do płaskich kształtów smartfonów Xperia będzie na pewno nieco wybrzuszony tył. W pierwszym kontakcie może wydać się to dziwne, ale okazuje się, że dzięki temu urządzenie rzeczywiście dobrze i stabilnie leży w dłoni. Jeśli więc chodzi o design, nowa Xperia zaskoczyła pozytywnie.

Jakość filmów – duży plus

Jedną z silniejszych stron Xperia XZ2 jest niewątpliwie jakość wyświetlanego obrazu. Dzięki zastosowaniu technologii High Dynamic Range będzie można cieszyć oko dobrymi kolorami (tutaj mamy ponadto technologię TRILUMINOS, dzięki której barwy są bardziej naturalne i ostre) i znakomitą wyrazistością. W połączeniu z mocnymi głośnikami stereo, umiejscowionymi z przodu, każdy użytkownik Netflixa zapewne zacznie się zastanawiać, czy nie przerzucić się na oglądanie seriali z laptopa czy tabletu na smartfon. Trzeba jeszcze dodać, że Xperia XZ2 ma oczywiście dwa aparaty, z przodu i z tyłu. Główny aparat ma rozdzielczość 19 MP i ośmiokrotny zoom cyfrowy, przedni natomiast – 5 MP.

Co dokładnie XZ2 ma pod maską?

Przyjrzyjmy się co jeszcze skrywa Xperia XZ2, czyli rzućmy okiem na specyfikację. Przede wszystkim mamy tutaj duży wyświetlacz Full HD+ o rozdzielczości 5,7 cala z technologią X-Reality i dynamicznym poprawianiem kontrastu. Model dysponuje pamięcią 4GB RAM i pamięcią wewnętrzną rzędu 64GB – oczywiście z możliwością obsługi kart pamięci, dzięki czemu można łatwo zwiększyć ilość danych pod ręką. Telefon jest leciutki, waży niecałe 170 gramów. Zadbano oczywiście o bezpieczeństwo przez blokowanie ekranu za pomocą czytnika linii papilarnych, co jest coraz powszechniejszym rozwiązaniem w telefonach komórkowych, gwarantującym, że nikt niepożądany nie będzie miał dostępu do naszych treści (jak wiadomo z numerami PIN czy wzorami bywa jednak różnie). To tylko niektóre dane, więcej na ten temat można przeczytać na stronie producenta: www.sonymobile.com/pl/.

Ocena: bardzo dobry!

Ogólnie trzeba powiedzieć, że SONY stanęło na wysokości zadania. Przede wszystkim zmienił design, czego domagało się coraz więcej klientów. Po drugie zastosował nowoczesną technologię odtwarzania filmów, co docenią wszyscy użytkownicy oglądający filmy na swoich smartfonach. Po trzecie w końcu, ma wszystko to, czym powinien odznaczać się dobry smartfon. Ciężko się do czego przyczepić. Telefon jest dostępny w przedsprzedaży z ciekawymi prezentami – powinien zejść niczym świeże bułeczki. Potem zapoznamy się z opinią użytkowników. Choć już dziś można się domyślać, jaka ona będzie. Natomiast sam producent zawiesił sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, czym zaskoczy nas na kolejnych Mobile World Congress w Barcelonie, które odbędą się przecież już za niecały rok. Jeśli japoński producent chce podtrzymać tradycję, to pewnie już szykuje coś ciekawego.

 

Źródło grafiki: https://www.sonymobile.com/pl/products/accessories/wireless-charging-dock-wch20/

Biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych egzemplarzy smartfonów, SONY nie może konkurować z takimi potęgami, jak Apple, Samsung czy Huawei – a jak podają ostatnie dane za czwarty kwartał 2017 roku to właśnie te firmy zdominowały rynek. Dlatego Japończycy postanowili konkurować nie na polu ilości, ale przede wszystkim jakości, a ostatnie flagowce i ogromne nimi zainteresowanie mówi, że producent radzi sobie całkiem nieźle, żeby nie powiedzieć bardzo dobrze. Ostatnio wypuścił na rynek prawdziwe arcydzieło – smartfon Xperia XZ2.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?