Tegoroczna konferencja SAP Now w hotelu Hilton w Warszawie (25 kwietnia) cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo cyfrowa rewolucja coraz mocniej zyskuje na znaczeniu. Przedsiębiorstwa, które zignorują nowe trendy, będą traciły klientów i przegrają w starciu z lepiej przygotowanymi i bardziej efektywnymi konkurentami. Firmy muszą być coraz bardziej elastyczne i mobilne, bo tacy właśnie stają się ich klienci.
To samo odnosi się do całych gospodarek. Jeśli chcemy, żeby nasza była konkurencyjna i dynamicznie się rozwijała, musimy postawić na innowacje. Rozumiane szeroko – nie tylko jako inwestycje w nowoczesne oprogramowanie. Potrzebna jest również zmiana sposobu myślenia, czyli przestawienie się na nową rzeczywistość, w której jest miejsce na chmurę, sztuczną inteligencję, internet rzeczy oraz blockchain.
Sztuczna inteligencja nabiera znaczenia
– Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wymyślono wiele nowych produktów i kluczowe zawsze jest to, jakie będzie ich zastosowanie. Spójrzmy chociażby na tranzystor. To stosunkowo proste urządzenie, które wymyślono w latach 50., zrewolucjonizowało gospodarkę. Bez niego nie byłoby elektroniki – mówi Mark Raben, dyrektor technologiczny SAP Middle & Eastern Europe. Dodaje, że takie zjawiska jak internet rzeczy, big data czy blockchain są właśnie swego rodzaju „tranzystorami". Kluczowe jest, jak będziemy potrafili z nich skorzystać.
To samo pytanie postawił w swoim wystąpieniu gość specjalny konferencji Gerd Leonhard, futurysta, strateg oraz CEO The Futures Agency. W 2015 roku został on uznany za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób świata IT. Podczas SAP NOW Leonhard mówił o relacjach ludzi z maszynami oraz możliwościach, jakie daje rozwój sztucznej inteligencji. W jego opinii technologia nie jest z natury zła lub dobra – dopiero użytkownicy decydują o jej przeznaczeniu.
To ważne dylematy z perspektywy rosnącego z roku na rok rynku rozwiązań bazujących na zaawansowanych algorytmach. Znajdują zastosowanie w wielu branżach – nie tylko pomagają zautomatyzować procesy, ale również znaleźć zależności, których na pierwszy rzut oka nie widać.