Rosnąca góra śmieci, w tym opakowań, to wielki problem współczesnej cywilizacji, a zarazem źródło cennych surowców i dużych dochodów. W Polsce z zagospodarowywania odpadów żyje ok. 7,5 tys. firm. Są wśród nich wielkie międzynarodowe korporacje, spółki i zakłady samorządowe stanowiące największą grupę w tej branży, ale także ok. 2 tys. małych i średnich, często rodzinnych przedsiębiorstw.
Część firm zajmuje się po prostu wywożeniem odpadów z miast i osiedli, przy okazji odzyskując surowce wtórne. Inne nastawiają się na selektywną zbiórkę śmieci, organizują systemy ich segregowania i skupu od przedsiębiorstw, sklepów, zbieraczy oraz gospodarstw domowych. Jeszcze inne specjalizują się w zagospodarowaniu i utylizacji odpadów przemysłowych. Ostatnie ogniwo w łańcuchu recyklingu to liczna grupa recyklerów zajmujących się przeróbką surowców wtórnych na półprodukty i gotowe wyroby.
Na odpadach można na różne sposoby zarabiać (a czasem tracić), bo z jednej strony są to uciążliwe śmieci, a z drugiej – zasoby bardzo nieraz poszukiwanych przez przemysł surowców: makulatury, stłuczki szklanej, złomu, tworzyw sztucznych. Firma wywożąca śmieci świadczy nieźle płatne usługi dla samorządów, wspólnot mieszkaniowych i właścicieli domów. A jednocześnie może wystąpić w roli organizatora selektywnego skupu, który dzięki temu, że ustawia kontenery i wywozi odpady, może zarabiać na surowcach wtórnych. Jeśli firma jest typowym recyklerem, przetwarzającym jedynie odpady, musi je kupować.
Duży wpływ na popyt w branży ma polityka ekologiczna państwa. Przedsiębiorstwa wytwarzające wyroby opakowane muszą odzyskiwać określoną ilość odpadów opakowaniowych zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”.Obowiązek ten można realizować na trzy sposoby. Przedsiębiorstwo może wnieść opłatę produktową, która trafia do samorządów i ma służyć m.in. rozwijaniu selektywnej zbiórki odpadów. Drugi sposób to fizyczne odzyskiwanie surowców opakowaniowych zwykle we współpracy z profesjonalnymi przedsiębiorstwami. Trzeci – zlecenie wyspecjalizowanej firmie (za pośrednictwem tzw. organizacji odzysku autoryzującej transakcję), by pozyskała wymaganą ilość odpadów i skierowała je do recyklingu. Potwierdzeniem spełnienia obowiązku jest wtedy świadectwo przekazania odpadów wystawione przez recyklera.
Jak widać, ustawa przynajmniej teoretycznie zapewnia firmom zajmującym się odpadami duże pole działania.