Na rynku można jeszcze znaleźć lokaty, z których odsetki w skali roku przekraczają 5,5 proc., ale z reguły są one obwarowane dodatkowymi warunkami. Najczęściej wymagane jest zdeponowanie w banku nowych środków. Innym warunkiem jest założenie konta lub zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.
W grudniu większość instytucji obniżyła odsetki od lokat. Według danych firmy Open Finance najwięcej zmian zawierały tabele oprocentowania takich banków, jak: Alior Sync, BGŻ Optima, Citi Handlowy, Eurobank, FM Bank, Getin, ING, Meritum, Pekao, PBP Bank i Santander Consumer Bank. Cięcie odsetek przede wszystkim dotyczyło lokat zakładanych na ponad pół roku.
Po tych zmianach jedne z najatrakcyjniejszych lokat rocznych mają Eurobank (5,6 proc.) i Idea Bank (5,5 proc.). Lepiej oprocentowane są roczne polisolokaty. To produkty ubezpieczeniowe, a więc nieobciążone 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych. BNP Paribas na takiej lokacie daje 4,86 proc. na koniec inwestycji, co jest równe zyskowi z tradycyjnej lokaty o oprocentowaniu równym 6 proc. Natomiast Credit Agricole 4,62 proc. (tyle co 5,7 proc. na zwykłej lokacie). Jeszcze lepszą ofertę, ale na 18 miesięcy, ma Credit Agricole. Można tam założyć polisolokatę na 5,67 proc., (tyle co 7 proc. na zwykłej).Wymagane jest jednak założenie konta.
Z kolei najlepszą dwuletnią lokatę (6 proc. w skali roku) oferuje Santander Consumer Bank. Jest ona zakładana telefoniczne. Po wypełnieniu przez klienta wniosku dostępnego na stronie internetowej banku oddzwoni konsultant, który otworzy depozyt. Bank jednak tylko przez dwa dni robocze daje gwarancję, że oprocentowanie tej lokaty się nie zmieni.
Jest to depozyt tylko dla nowych środków, a minimalna kwota wpłaty to aż 5 tys. zł. W ciągu dwóch tygodni należy zgłosić się do najbliższej placówki banku w celu okazania dokumentu tożsamości. Minusem tej lokaty jest to, że w przypadku jej zerwania przed terminem przepadają naliczone odsetki.