Reklama

Spadek oprocentowania lokat

W ciągu ostatniego miesiąca aż 80 proc. banków obniżyło oprocentowanie depozytów.

Publikacja: 08.01.2013 01:43

Spadek oprocentowania lokat

Foto: Bloomberg

Na rynku można jeszcze znaleźć lokaty, z których odsetki w skali roku przekraczają 5,5 proc., ale z reguły są one obwarowane dodatkowymi warunkami. Najczęściej wymagane jest zdeponowanie w banku nowych środków. Innym warunkiem jest założenie konta lub zakup jednostek funduszy inwestycyjnych.

W grudniu większość instytucji obniżyła odsetki od lokat. Według danych firmy Open Finance najwięcej zmian zawierały tabele oprocentowania takich banków, jak: Alior Sync, BGŻ Optima, Citi Handlowy, Eurobank, FM Bank, Getin, ING, Meritum, Pekao, PBP Bank i Santander Consumer Bank. Cięcie odsetek przede wszystkim dotyczyło lokat zakładanych na ponad pół roku.

Po tych zmianach jedne z najatrakcyjniejszych lokat rocznych mają Eurobank (5,6 proc.) i Idea Bank (5,5 proc.). Lepiej oprocentowane są roczne polisolokaty. To produkty ubezpieczeniowe, a więc nieobciążone 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych. BNP Paribas na takiej lokacie daje 4,86 proc. na koniec inwestycji, co jest równe zyskowi z tradycyjnej lokaty o oprocentowaniu równym 6 proc. Natomiast Credit Agricole 4,62 proc. (tyle co 5,7 proc. na zwykłej lokacie). Jeszcze lepszą ofertę, ale na 18 miesięcy, ma Credit Agricole. Można tam założyć polisolokatę na 5,67 proc., (tyle co 7 proc. na zwykłej).Wymagane jest jednak założenie konta.

Z kolei najlepszą dwuletnią lokatę (6 proc. w skali roku) oferuje Santander Consumer Bank. Jest ona zakładana telefoniczne. Po wypełnieniu przez klienta wniosku dostępnego na stronie internetowej banku oddzwoni konsultant, który otworzy depozyt. Bank jednak tylko przez dwa dni robocze daje gwarancję, że oprocentowanie tej lokaty się nie zmieni.

Jest to depozyt tylko dla nowych środków, a minimalna kwota wpłaty to aż 5 tys. zł. W ciągu dwóch tygodni należy zgłosić się do najbliższej placówki banku w celu okazania dokumentu tożsamości. Minusem tej lokaty jest to, że w przypadku jej zerwania przed terminem przepadają naliczone odsetki.

Reklama
Reklama

Jeśli chodzi o lokaty krótkoterminowe, to atrakcyjne oprocentowanie depozytów na trzy i sześć miesięcy ma SK Bank. Wynosi ono odpowiednio 6,7 proc. i 6,9 proc.

Bardzo dobrą trzymiesięczną lokatę na 6 proc. ma również BGŻ Optima, ale tylko dla nowych klientów, którzy muszą w tym banku założyć konto. Z kolei DnB Nord proponuje trzymiesięczną lokatę nawet na 7 proc., ale warunkiem jest równoczesne założenie lokaty rocznej o oprocentowaniu 5 proc. Środki są równo dzielone pomiędzy oba produkty.

Wysoko oprocentowane, krótkoterminowe lokaty banki proponują również z funduszem inwestycyjnym. Na przykład Alior Bank oferuje dwumiesięczną lokatę aż na 9,5 proc., ale pod warunkiem, że część środków trafi do ubezpieczeniowego funduszu inwestycyjnego. Nie można sprawdzić przez Internet regulaminu oferty – w tym celu należy udać się do banku.

Poradnik „rzeczpospolitej"

1. Czy od każdej lokaty trzeba zapłacić podatek od odsetek?

Tak. Banki pod naciskiem Komisji Nadzoru Finansowego wycofały z ofert popularne do niedawna tzw. lokaty antybelkowe. Zmienił się także sposób zaokrąglania kwot od których jest liczony podatek.   Dlatego teraz kwota należnych odsetek zostaje pomniejszona o 19 proc. podatek

2.  Czy można założyć przez Internet lokatę w innym banku?

Reklama
Reklama

Tak. Taką możliwość oferuje coraz więcej instytucji, przede wszystkim mniejsze banki. Nie ma konieczności zakładania konta osobistego, a w przypadku niektórych instytucji nawet umowę ramową można zawrzeć drogą internetową.

W czwartek w cotygodniowym dodatku „Moje Pieniądze" także:

Znakomite wyniki funduszy emerytalnych

- Rezultaty inwestycji OFE w 2012 ro-ku – klienci mają powody do zadowolenia.

- Które fundusze najefektywniej pomnażają pieniądze – zestawienie wyników w różnych okresach.

- Stan kont emerytalnych – wszyscy oszczędzający w OFE mają na rachunkach dużo więcej, niż wpłacili.

- Subiektywna ocena inwestowania – sprawdź, jak radzi sobie twój fundusz.

Reklama
Reklama

- Ubezpieczenia dla narciarzy – w Alpach za zwiezienie helikopterem ze stoku płaci się równowartość nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Materiał Promocyjny
Rödl & Partner doradza przy sekurytyzacji VEHIS
Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Reklama
Reklama