Od trzech lat w regionie lubelskim rośnie liczba zakładanych spółek. W zeszłym roku powstało ich prawie 12,5 tys. To o ponad tysiąc więcej niż w 2005 roku i niemal o 2,5 tys. więcej niż w roku 2004.
W skali kraju nie jest to jednak imponujący wynik. W mniejszym pod względem liczby ludności województwie zachodniopomorskim w zeszłym roku powstało ponad 18 tys. nowych firm, a w większych regionach, np. w Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku, ponad 25 tys. Cieszy jednak to, że tendencja wzrostowa widoczna jest w całym kraju.
Na Lubelszczyźnie, podobnie jak w innych częściach Polski, najpopularniejsze są firmy z branży handlowo-naprawczej. Takich przedsiębiorstw powstało ponad 4,2 tys. Duża część nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarczych zajmuje się również obsługą nieruchomości i firm (ponad 1,7 tys.). Znaczny przyrost w porównaniu z ubiegłymi latami zanotowała branża budowlana. W zeszłym roku powstało 1555 takich firm, czyli o pół tysiąca więcej niż w 2005 roku.
Popularność branży budowlanej to również ogólnopolska tendencja. Wielu fachowców wyjechało za granicę, a w Polsce planowane są liczne inwestycje związane z wykorzystaniem środków unijnych czy przygotowaniami do Euro 2012. Coraz więcej Polaków stać na remont mieszkania czy domu. Dlatego w najbliższych latach pracy dla budowlańców nie powinno zabraknąć.
Powstaje także więcej firm zajmujących się przetwórstwem przemysłowym, gastronomią i transportem. Łącznie na koniec 2006 roku w województwie lubelskim istniało ponad 150 tys. podmiotów gospodarczych, nie wliczając w to rolników indywidualnych.Jak wynika z raportu przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny, co roku w Polsce powstaje ok. 200 tys. nowych firm. Zdecydowanie przeważają mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające maksymalnie dziewięć osób. Niestety, ok. 60 tys. spośród tych firm jest zamykanych już po roku działalności.