Najwięcej, bo 8 proc. w skali roku, zarobimy na lokacie trzymiesięcznej o stałej stopie założonej w Getin Banku. Najlepsze miesięczne depozyty, też o stałym oprocentowaniu, oferują Bank Pocztowy oraz Eurobank (6 proc.). W AIG Banku warto założyć lokatę półroczną, a w Banku Pocztowym roczną. Ich oprocentowanie wynosi odpowiednio 6,5 i 6,4 proc. w skali roku. Najwyższe zmienne oprocentowanie proponuje Eurobank.
W zestawieniach uwzględniliśmy lokaty terminowe nieprzekraczające 10 tys. zł. W ofercie banków dominują depozyty o oprocentowaniu stałym. Wiele instytucji w ogóle nie oferuje oprocentowania zmiennego.
Od początku roku stawki maleją, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy (od listopada ubiegłego roku główna stopa NBP spadła o 2 pkt proc., do 4 proc.). Ale niektóre banki zdecydowały się na niewielkie podwyżki. Na przykład Bank Pocztowy rozszerzył ofertę lokat internetowych o depozyt półroczny, za który płaci 6,35 proc. w skali roku. W tym samym banku dostępna jest też dziesięciodniowa lokata Killer o oprocentowaniu stałym 7 proc. w skali roku.
Bank Ochrony Środowiska wprowadził nowe, wyżej oprocentowane lokaty trzy- i sześciomiesięczne. Do tego płaci odsetki z góry, co dla klienta jest bardzo korzystne, bo np. można je od razu zainwestować. Obecnie (do 31 marca) lokata trzymiesięczna zapewnia 6,5 proc. w skali roku, a sześciomiesięczna 5,5 proc.
MultiBank podniósł stawkę dla rocznego depozytu (z 4,45 do 5,5 proc.), a także wprowadził wyższe (6 proc. w skali roku) oprocentowanie lokat półrocznych przekraczających 20 tys. zł. W Getin Banku, zakładając lokatę trzymiesięczną, dostaje się teraz 8 proc. w skali roku, czyli o 1 pkt proc. więcej.