Najpopularniejsze jest ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych: pożaru i innych żywiołów oraz kradzieży z włamaniem i rabunku.
Przedsiębiorca może ubezpieczyć budynki, maszyny, urządzenia oraz inne rzeczy wykorzystywane do prowadzenia działalności, środki obrotowe, rzeczy najmowane, przedmioty należące do pracowników oraz innych osób przyjęte w celu wykonania usługi wchodzącej w zakres działalności (np. naprawa czy sprzedaż). Jeżeli prowadzimy działalność w wynajętym pomieszczeniu, powinniśmy ubezpieczyć nakłady inwestycyjne poniesione na jego adaptację.
Oferty towarzystw są zróżnicowane. Można kupić polisę chroniącą tylko od kradzieży czy zdarzeń losowych. Najkorzystniejsze są jednak pakiety obejmujące np. ubezpieczenie mienia i OC. Osobno ubezpiecza się sprzęt elektroniczny.
Dobrą, choć najdroższą, opcją może być ubezpieczenie mienia od wszystkich rodzajów ryzyka (all risks). W przypadku takiej polisy ubezpieczeniem objęte są wszelkie szkody polegające na zniszczeniu mienia czy jego utracie na skutek nagłego, niespodziewanego zdarzenia. Rodzaje ryzyka wyłączone z odpowiedzialności towarzystwa są wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Pod tym względem jest odwrotnie niż w pozostałych polisach; z reguły w OWU są podane rodzaje ryzyka, za które ubezpieczyciel odpowiada.
Jak radzi Magdalena Kanarek z Biura Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw STU Ergo Hestii, wybierając polisę, firma powinna brać pod uwagę rodzaj prowadzonej działalności, zagrożenia i sytuację na rynku.