Połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego

Konta oszczędnościowe to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na stałym dostępie do pieniędzy, a jednocześnie chcą zarobić. Obecnie można liczyć na odsetki nawet 6 – 6,5 proc. rocznie

Publikacja: 16.07.2009 01:54

Połączenie lokaty terminowej i rachunku osobistego

Foto: Bloomberg

Konto takie zapewnia oprocentowanie porównywalne ze stawkami dla lokat terminowych i umożliwia swobodne dysponowanie pieniędzmi bez utraty naliczonych odsetek.

– Klienci wybierają konta oszczędnościowe, bo łatwo z nich korzystać. Wystarczy otworzyć rachunek i na otrzymany numer można w dowolnym czasie przelewać pieniądze – mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Finamo.

Największą zaletą takich kont jest możliwość podejmowania środków bez utraty odsetek. Są one naliczane za rzeczywisty czas przechowywania danej sumy na rachunku. Poza tym za prowadzenie kont banki nie pobierają opłat.

Są też pewne niedogodności. – Rachunki oszczędnościowe dają mniejszą swobodę w dysponowaniu środkami niż klasyczny ROR. Zazwyczaj jedna wypłata lub przelew w miesiącu są darmowe, za pozostałe trzeba płacić prowizję, i to dość wysoką – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance. Prowizja często wynosi około 10 zł.

Zdaniem Arkadiusza Droździela z portalu Money.pl tak duże opłaty mają zmusić klienta do przemyślanego wycofywania pieniędzy. W każdym razie z konta oszczędnościowego nie można korzystać tak jak z ROR.

– Ale wiele banków pozwala zakładać więcej niż jeden rachunek. W niektórych można wykonywać nieograniczoną liczbę przelewów w miesiącu. Coraz częściej dostępne są innowacje w postaci na przykład dziennej kapitalizacji odsetek, dzięki czemu unika się podatku Belki (bo kwota odsetek jest zbyt niska, by podatek mógł być naliczony). Do rachunków dołączane są też karty płatnicze, dzięki czemu można je traktować jako wysoko oprocentowane namiastki ROR – mówi Michał Macierzyński, analityk portalu Bankier.pl.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych w ostatnim czasie spada, choć trochę mniej niż lokat terminowych. Jest to efekt obniżania oficjalnych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

[ramka][b]Jak się oblicza odsetki[/b]

Bank dzieli wysokość oprocentowania rocznego przez liczbę dni w roku. Każdego dnia zgromadzoną na rachunku kwotę mnoży przez dzienną stawkę. Odsetki są sumowane raz w miesiącu (w niektórych bankach kwartalnie) i kwota ta jest dopisywana do rachunku klienta po odliczeniu 19-proc. podatku Belki.

źródło: Finamo[/ramka]

Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy
Ekonomia
Targi w Kielcach pokazały potęgę sektora rolnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem