Łódź, Kraków, Białystok ,Szczecin, Koszalin, Poznań przedstawiły gotowe projekty dla zakładów spalania odpadów komunalnych. Olsztyn złożył do Ministerstwa Środowiska projekt gospodarki odpadami, który nie uwzględnia budowy spalarni ale zakłada produkcję tzw. paliwa alternatywnego.
— To super wynik. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te projekty zostaną zrealizowane - zaznacza Aleksandra Malarz, dyrektor departamentu programu Infrastruktura i Środowisko Ministerstwa Środowiska.
Wartość zgłoszonych inwestycji to ok. 3 mld zł, ponad połowa tej sumy miałaby pochodzić z funduszy UE.
Na liście kluczowych inwestycji gospodarki odpadami MŚ umieściło się 11 projektów spalarni odpadów, których budowa miała pochłonąć 6 mld zł. Dwie trzecie tej sumy samorządy planowały pozyskać ze środków unijnych, ale musiały do dzisiaj złożyć gotowe projekty. Taki warunek postawiło Ministerstwo Środowiska, bo tylko wtedy inwestycyjne w gospodarkę odpadami mają szanse na skorzystanie z unijnych funduszy z programu na lata 2007- 2013 r.
Gdańsk, Konin (z listy rezerwowej), Warszawa i Górnośląski Związek Metropolitarny nie złożyły wniosków. Bydgoszcz złożył projekt budowy spalarni już wcześniej, ale plany miasta może pokrzyżować wydany miesiąc temu wyrok Wojewódzkiego Sądu Apelacyjnego, który unieważnił decyzję środowiskową planowanego zakładu.